Polska Fundacja Narodowa razem z Wytwórnią Filmów Dokumentalnych, przy współpracy z Polskim Instytutem Sztuki Filmowej, realizuje wysokobudżetowy film fabularny pt. "Raport Pileckiego", który ma opowiadać o losach niezwykłego żołnierza Armii Krajowej. Rotmistrz Witold Pilecki to bohater, człowiek bez skazy, jedna z najwybitniejszych postaci XX wieku.
Mimo świadomości konsekwencji, celowo doprowadza do sytuacji w której daje się aresztować, by zostać odtransportowanym do obozu w Auschwitz, gdzie organizuje konspiracyjny ruch oporu Armii Krajowej. Po 947 dniach w obozowej niewoli i brawurowej ucieczce pisze raporty, w których podejmuje próbę informowania świata o Holokauście oraz o tym co dzieje się w obozach koncentracyjnych. Bierze udział w Powstaniu Warszawskim oraz walczy w II Korpusie Polskim gen. Władysława Andersa we Włoszech. Po powrocie do Polski zostaje aresztowany przez władze komunistyczne i pod pretekstem szpiegostwa skazany na śmierć. Wyrok na rotmistrzu Pileckim wykonano w 1948 roku, strzałem w tył głowy.
Film jest opowieścią o historii Polaków, historii świata, jak również człowieka osadzonego w dwóch najstraszniejszych totalitaryzmach równolegle, które próbują urządzić świat w nieludzki sposób. Witold Pilecki pozostaje wierny sobie i swoim ideałom. Obraz to próba pokazania światu i międzynarodowemu widzowi, polskiego bohatera i tragedii z jaką przyszło się zmierzyć jemu samemu i Polsce. To możliwość edukowania członków polskiej wspólnoty narodowej oraz stworzenie narzędzi, do opowiadania o naszej perspektywie wojny. Świadomość państw Europy jest bardzo odległa od realiów panujących na terytorium Polski w trakcie II Wojny Światowej. To także próba odkłamania międzynarodowej narracji o „polskich obozach śmierci”, ukazująca postawę Polaków ratujących Żydów. Film przybliża też zagranicznemu widzowi fenomen „Żołnierzy Wyklętych” i ich losy w powojennej, komunistycznej Polsce oraz odkrywa prawdę o Niemcach i Sowietach, oprawcach narodowych bohaterów.
Polska Fundacja Narodowa poprzez stworzenie dobrych produkcji filmowych, przyczynia się do zmiany negatywnych i niesprawiedliwych opinii i ocen, z jakimi przychodzi nam Polakom, mierzyć się w międzynarodowej przestrzeni medialnej.