Nie zapomnij o nas, Powstańcach Warszawskich

zjedź na dół

„Nie umiera ten, kto trwa w pamięci żywych.”

Polska Fundacja Narodowa w trosce o przywrócenie pamięci i upamiętnienie poległych Powstańców Warszawskich oraz z myślą o żyjących bohaterów, wsparła inicjatywę „Nie zapomnij o nas, Powstańcach Warszawskich”. Celem wspólnych działań jest pokazanie szerszemu gronu odbiorców, szczególnie młodemu pokoleniu, konkretnych postaci Powstańców, świadectw ich życia oraz postaw w ekstremalnie trudnym dla Ojczyzny czasie. Dodatkowym elementem projektu jest gromadzenie środków, które umożliwiły budowę oraz renowację zaniedbanych i zniszczonych mogił Powstańców Warszawskich oraz członków Polskiego Państwa Podziemnego. Jak dotąd zbudowano lub wyremontowano kilkaset nagrobków.

W ramach akcji organizuje się również paczki świąteczne dla weteranów II Wojny Światowej, posiłki, co jest ważne w okresie pandemii, gdyż osoby starsze są szczególnie narażone na zachorowanie i wymagają wyjątkowej opieki i wsparcia. Przeprowadzana jest zbiórka żywności dla kombatantów mieszkających za wschodnią granicą Polski oraz organizowany jest transport z darami.

Projekt „Nie zapomnij o nas” ma także walor edukacyjny, gdyż kanały projektu w social mediach zyskały wielką popularność, a ich autorzy wykorzystują je, by przybliżać sylwetki poległych bohaterów oraz tych, którzy są z nami do dziś. Organizowane są także różne wydarzenia m.in. pikniki międzypokoleniowe, wspólne obiady i spotkania, które są okazją do rozmów kombatantów z młodzieżą i poznania ich osobistych historii. Dają możliwość także wspominania tamtych wydarzeń, które zacierają się z upływem czasu, a w pamięci naszych bohaterów są ciągle żywe.