„Kościuszko. Przewodnik bardzo współczesny”

zjedź na dół
Z okazji 103. rocznicy odzyskania przez Polskę niepodległości, Polska Fundacja Narodowa wsparła produkcję filmu „Kościuszko. Przewodnik bardzo współczesny”.

Polsko-litewski dokument biograficzny zrealizowany we współpracy Polskiej Fundacji Narodowej z Biurem Programu "Niepodległa" opowiada o polskim i amerykańskim bohaterze narodowym Tadeuszu Kościuszce. Dzięki pomnikom i nazwom geograficznym nadawanym na jego cześć, jest postacią rozpoznawalną na arenie międzynarodowej. Polacy, biorąc udział w różnych formach upamiętnienia swojego bohatera, w związku z przypadającą w 1917 roku setną rocznicą jego śmierci, uczynili z niego – po stu latach – symbol ambicji niepodległościowych. Komitety obchodów roku kościuszkowskiego powstały w Londynie, Paryżu, Kijowie, Pradze i w Stanach Zjednoczonych a samo wydarzenie zyskało niebywały rozgłos. Na ziemiach Królestwa Polskiego lokalne wspólnoty ufundowały 27 pomników, 18 kopców i 23 krzyże. Można powiedzieć, że energia społeczna wyzwolona wokół postaci Kościuszki wywołała efekt kuli śniegowej dla Polaków rozproszonych w różnych krajach i przyczyniła się do faktu, że rok później mogli cieszyć się z niepodległego kraju.

Film dotarł nie tylko do Polaków oraz Polonii poza granicami kraju, lecz także do przedstawicieli innych narodowości, którzy przy okazji opowieści o wielkim Polaku, mogli poznać historię własnych krajów.

Premiera produkcji odbyła się w Narodowe Święto Niepodległości - 11 listopada 2021 roku na antenie Telewizji Polskiej.

Film oglądać można na platformie VOD TVP.