I Love Poland – nowa formuła

zjedź na dół
I Love Poland to wyjątkowy, największy projekt promujący Polskę za granicą. Zrodził się z inicjatywy Polskiej Fundacji Narodowej i zakładał udział polskiego jachtu w najważniejszych i najbardziej prestiżowych regatach na świecie oraz szkolenie młodego pokolenia polskich regatowych żeglarzy oceanicznych, z wykorzystaniem nowoczesnego jachtu, świetnego zespołu i najlepszych rozwiązań technicznych. W tym celu Polska Fundacja Narodowa sfinansowała zakup supernowoczesnego jachtu jednokadłubowego trzeciej generacji Volvo Open 70 o długości 21,5 i szerokości 5,35 oraz 34. metrowym maszcie.

Inauguracja projektu odbyła się 11 września 2018 roku w żeglarskiej wiosce w Gdyni a już 30 września jacht pożegnał Polskę, wypływając ze Szczecina do portugalskiego Cascais. Tu rozpoczął się trening i po kilku tygodniach przygotowań, jacht przepłynął na drugą stronę Atlantyku. W lutym 2019 roku I Love Poland promował Polskę w Miami, gdzie wraz z żaglowcem Darem Młodzieży przypominał o nadchodzącej rocznicy 100-lecia odzyskania przez Polskę niepodległości, podczas trwającego tam zjazdu Polonii.

Pierwszym sprawdzianem sportowym dla jachtu i nowej załogi był udział w 39. edycji St. Maarten Heineken Regatta na Karaibach w marcu 2019 roku. Regaty te okazały się zwycięskie, I Love Poland zajął pierwsze miejsce w klasyfikacji generalnej, wygrywając we wszystkich czterech wyścigach, w tym w najbardziej prestiżowej kategorii najszybszego opłynięcia wyspy St. Maarten.

W kwietniu 2019 roku I Love Poland przybył  do Nowego Jorku, gdzie promował Polskę przy okazji innego projektu Polskiej Fundacji Narodowej, premiery filmu „Poland: The Royal Tour”.

W 2019 roku nowy Zarząd Polskiej Fundacji Narodowej podjął decyzję o zmianie formuły projektu i jacht stał się jednostką dydaktyczną, na której pokładzie szkolą się nowe pokolenia młodych polskich regatowych żeglarzy oceanicznych. W listopadzie 2019 r. ruszyła I edycja Programu Szkoleniowego. Z nadesłanych 430 zgłoszeń, kapituła złożona ze znanych osobowości żeglarskich, reprezentujących najważniejsze instytucje, wyłoniła 40 finalistów konkursu. Szczęśliwa czterdziestka wzięła udział w specjalistycznym, bezpłatnym zgrupowaniu w ośrodkach olimpijskich, które było zarazem drugim etapem programu. Zgrupowanie wyłoniło sześcioro laureatów, dla których nagrodą było uczestnictwo w treningach I Love Poland w portugalskim Cascais.   

W lutym 2020 I Love Poland wziął udział w klasycznych regatach RORC Caribbean 600 Salida de Antigua entre Anguilla y Guadalupe, załoga jachtu I Love Poland zdobyła 2. miejsce w klasyfikacji monokadłubowców oraz 5. miejsce w klasie IRC Zero.

Kolejne 40. Heineken Regatta Saint Marteen, w których udział wziął jacht I Love Poland odbyły się w marcu 2020 roku. Załoga na 6 startów zdobyła trzy pierwsze miejsca, dwa drugie oraz jedno trzecie.

W obu karaibskich regatach jako pełnoprawni załoganci brali udział dwaj laureaci wyłonieni w I edycji programu szkoleniowego I Love Poland.

Coroczny przegląd serwisowy  jachtu został przeprowadzony w sierpniu tego roku. Zaplanowane są zgrupowania w Cascais oraz na Malcie, gdzie po kilku dniach treningów, przygotowań i ostatecznych serwisów, jacht wystartuje w regatach Rolex Malta Middle Sea Race 2020. Następnie już w Cascais planowane są intensywne treningi, tak aby jak najlepiej przygotować jacht i załogę do nadchodzącego sezonu 2021 i startu w pierwszych w nim regatach Caribbean 600. Na jesieni 2020 roku zaplanowana jest II edycja programu szkoleniowego I Love Poland.