Z okazji 230. Rocznicy uchwalenia Polska Fundacja Narodowa włączyła się w produkcję filmu „3 maja to dziś”. Film powstał w kooperacji z Biurem programu „Niepodległa” oraz Telewizją Polską.

Obraz jest próbą odpowiedzi na pytanie dlaczego to właśnie w XVIII- wiecznej Polsce powstała pierwsza z nowożytnych konstytucji europejskich. To opowieść o odwadze, wizji i wyobraźni bohaterów Rzeczypospolitej Obojga Narodów, których praca zaowocowała czymś trwalszym niż polityczne czy militarne zwycięstwo. Choć Konstytucja 3 Maja okazała się ustrojowym sukcesem i podczas roku funkcjonowania zyskała poparcie narodu politycznego Korony i Litwy, jej wartość ocenić można dopiero z perspektywy czasu. Napisana pięknym językiem, odnosząca się do realnych problemów, wskazująca wynegocjowane w trakcie wieloletniej dyskusji rozwiązania, stała się symbolem potencjału formuły politycznej, jaką była Rzeczpospolita.

Powstanie filmu możliwe było dzięki zaangażowaniu szeregu organizacji i instytucji kultury m.in. Polskiej Fundacji Narodowej, Archiwum Akt Dawnych, Zamku Królewskiego w Warszawie, Biblioteki Narodowej, Muzeum Łazienki Królewskie w Warszawie, Muzeum Narodowego w Warszawie, Instytutu Pileckiego, Polskiego Radia, Filmoteki Narodowej - Instytutu Audiowizualnego.

Premiera filmu miała miejsce 3 maja 2021 roku, na antenie TVP1. Produkcja dostępna jest na platformie TVP VOD.