Marczyk i Gospodarczyk zwycięzcami 60. Rajdu Barbórka

04

grudnia 2022 r.

Mikołaj Marczyk i Szymon Gospodarczyk zwyciężyli w 60. jubileuszowej edycji Rajdu Barbórka, oddając rywalom tylko jeden OS. Załoga Marczyk – Gospodarczyk od początku rajdu prowadziła i wygrała 5 z 6 odcinków specjalnych.

Rajd Barbórka to wyścig kończący sezon sportów samochodowych w Polsce. Sam rajd jest bardzo krótki, a odcinki specjalne są kręte i wymagające dużych umiejętności technicznych. Impreza rozgrywana w Warszawie i okolicach to jedno z najbardziej widowiskowych i medialnych wydarzeń tego typu w naszym kraju, które przyciąga na trasę i przed ekrany tysiące kibiców.

„Rajd Barbórka to zawsze wielkie święto. Nie tylko pod kątem rajdów samochodowych, ale polskiego motorsportu w ogóle. Pojawiają się tutaj zawodnicy z rajdów, wyścigów górskich, driftu czy rallycrossu i wszystkim zależy na tym, aby pokazać się z jak najlepszej strony na Barbórce. Każdemu zależy na tym, aby znaleźć się na Karowej i zaprezentować tam możliwie jak najlepsze tempo. Cieszę się, że jesteśmy na mecie. Dziękujemy za kibicowanie” – powiedział po wyścigu Mikołaj Marczyk, członek Orlen Teamu i beneficjent PFNteam100.

Program PFNteam100 to stypendialny projekt Polskiej Fundacji Narodowej, skierowany do mistrzów sportu. Od momentu rozpoczęcia programu w 2017 roku, jego celem było bezpośrednie i dodatkowe wsparcie młodych utalentowanych polskich sportowców – olimpijczyków i paraolimpijczyków. Beneficjenci PFNteam100 z powodzeniem startowali w Igrzyskach Olimpijskich, Paraolimpijskich i Mistrzostwach Świata, zdobywając medale na każdej z tych imprez. W tym roku do sportowców Polskiej Fundacji Narodowej dołączył młody kierowca rajdowy ścigający się z najlepszymi w Mistrzostw Świata WRC2.

„PFNteam100 to program Polskiej Fundacji Narodowej dedykowany dla polskich, młodych mistrzów sportu. Program wspierał i wspiera najwybitniejszych reprezentantów dyscyplin olimpijskich i paraolimpijskich, ale obejmuje nie jedynie rywalizację olimpijską. Miko Marczyk, to jeden z największych talentów polskiego motorsportu. Jest najmłodszym w historii zwycięzcą Rajdu Polski oraz najmłodszym w historii rajdowym mistrzem Polski. Nasz stypendysta jest mistrzem rajdowym w kategorii WRC2 i doskonale reprezentuje Polskę w rajdowych mistrzostwach świata” – powiedział prezes Zarządu Polskiej Fundacji Narodowej dr Marcin Zarzecki.

To pierwsze w karierze zwycięstwo Mikołaja w Rajdzie Barbórka. Nasz najmłodszy triumfator Rajdu Polski i Mistrz Polski okazał się najlepszy na zakończenie sezonu. Dodatkowo do pierwszego miejsca w Rajdzie Barbórka dołożył 2. miejsce w Kryterium Asów na ulicy Karowej.

„Miko Marczyk zwycięstwem w 60. Rajdzie Barbórki udowodnił, że jest jednym z najlepszych polskich rajdowców. Jesteśmy dumni, że reprezentant programu PFNteam100 po raz kolejny stanął na najwyższym podium. Tegoroczne sukcesy osiągane w Rajdowych Mistrzostwach Świata WRC2 dobitnie pokazały, że systematyczna praca i precyzja Miko i Szymona przynoszą efekty. Cieszymy się, że jako Polska Fundacja Narodowa możemy choć w części przyczynić się do tych sukcesów” - dodał wiceprezes Zarządu Polskiej Fundacji Narodowej Michał Góras.

Mikołajowi Marczykowi i Szymonowi Gospodarczykowi składamy gratulacje i podziękowania za reprezentowanie naszych narodowych barw w mistrzowski sposób.