Z Szymborską w Europę

28

czerwca 2024 r.

 

W najbliższą niedzielę, 30 września w Theater Stok w Zurychu odbędzie się słowno-muzyczny kolaż „Nic dwa razy” z udziałem Grażyny Szapołowskiej i Roberta Horny. Jest to już drugie po Sztokholmie spotkanie z cyklu „Szymborska w Europie”, realizowanego przez Fundację Sztuki Kreatywna Przestrzeń przy wsparciu Polskiej Fundacji Narodowej - oficjalnego partnera projektu.

Polska Fundacja Narodowa włączyła się w realizację projektu poświęconego promocji twórczości Wisławy Szymborskiej w Europie, doceniając twórczość noblistki oraz dostrzegając płynący z jej dzieła potencjał na rzecz promowania polskiej kultury. Nagroda Nobla każdorazowo wiąże się bowiem nie tylko z indywidualnym uznaniem dla samego laureata, ale pośrednio też dla kraju, z którego się wywodzi. Każdy noblista automatycznie staje się zatem naturalnym ambasadorem swej ojczyzny, promując jej imię w świecie.

„Szymborska w Europie” to cykl siedmiu wieczorów poetyckich, organizowanych w siedmiu europejskich metropoliach: Sztokholmie, Zurychu, Rzymie, Paryżu, Berlinie, Oslo i Kopenhadze, podczas których goście mogą bliżej poznać tak twórczość, jak i sylwetkę polskiej noblistki. Inauguracja projektu miała miejsce 20 maja w sztokholmskim Teater Tre.

W prezentowanym podczas spotkań repertuarze znajdują się takie dzieła poetki jak „Nic dwa razy”, „Portret kobiecy” czy „Muzeum” w interpretacji utalentowanej aktorki, Grażyny Szapołowskiej, przeplatane wspomnieniami o zmarłej w 2012 roku noblistce. Szapołowskiej na scenie towarzyszy wirtuoz gitary klasycznej Robert Horna, swym akompaniamentem ubogacając liryczne piękno zaklęte w strofach wierszy. Co do samych wierszy, to zgodnie z zamysłem prezentowane są one zarówno w języku polskim, jak i angielskim, w celu dotarcia do jak najszerszego grona zagranicznych odbiorców.