PFN wspiera udział polskiej grupy rekonstruktorów w historycznym widowisku w Hiszpanii

01

maja 2024 r.

Od 1 do 5 maja 2024 r., dzięki wsparciu Polskiej Fundacji Narodowej, grupa ponad 100 polskich rekonstruktorów weźmie udział w międzynarodowym wydarzeniu, które odbędzie się w Hiszpanii.

Widowisko historyczne zorganizowane przez stowarzyszenie historyczno-kulturalne „Voluntarios de Madrid 1808–1814”, ma na celu upamiętnienie rocznicy wybuchu powstania ludowego z 2 maja 1808 r. r., jednego z kluczowych momentów w hiszpańskiej wojnie o niepodległość. Będzie to również jedno z największych wydarzeń rekonstrukcyjnych w Europie, które skupia uczestników wielu krajów.

Polscy rekonstruktorzy, którzy dzięki wsparciu Polskiej Fundacji Narodowej mają możliwość uczestnictwa w tym wydarzeniu, zaprezentują polskie jednostki wojskowe z tamtych czasów. Program obchodów przewiduje liczne rekonstrukcje, w tym dramatyczne sceny z dnia 2 maja 1808 r., które zobrazują zarówno determinację, jak i bohaterstwo uczestników historycznych wydarzeń.

Oprócz uczestnictwa w głównych inscenizacjach, polscy rekonstruktorzy będą mieli zaszczyt wziąć udział w obchodach Narodowego Święta Konstytucji 3 maja, które odbędzie się w bliskiej sercom Polaków miejscowości Somosierra. Jest to szczególnie istotne, ponieważ wydarzenie to zwieńczy jedno z najważniejszych świąt narodowych w Polsce. W programie tego dnia przewidziane są ceremonie składania wieńców pod tablicą upamiętniającą bohaterów bitwy pod Somosierrą - miejscem osławionej szarży polskich szwoleżerów pod dowództwem Jana Kozietulskiego, uroczysta msza oraz koncerty, które będą miały na celu nie tylko upamiętnienie historycznych wydarzeń, ale również zacieśnienie więzi polsko-hiszpańskich przez wspólny, polsko-hiszpański „Dzień Braterstwa”. Głównym organizatorem tych uroczystości stowarzyszenie „Casa de Polonia – Dom Polski” przy wsparciu stowarzyszeń polonijnych „Nasz Dom” i „Polonia Domus Nostra”.

Udział w wydarzeniu nie byłby możliwy bez wsparcia Polskiej Fundacji Narodowej, która poprzez finansowanie udziału polskiej grupy w tych wydarzeniach, umożliwia nie tylko pielęgnowanie pamięci o wspólnej historii, ale także promuje polską kulturę i dziedzictwo
na arenie międzynarodowej. Dzięki wsparciu PFN polscy rekonstruktorzy mogą wnieść swój unikalny wkład i głęboką wiedzę historyczną w organizowane w Hiszpanii wydarzenia.

 

Zdjęcia: Ayuntamiento de Somosierra