Pomocna dłoń „Zwiastuna”

25

marca 2024 r.

W ubiegłą niedzielę, 24 marca zakończyła się kolejna edycja projektu „Zwiastun”, w którym biorą udział żołnierze z Batalionowej Grupy Bojowej NATO z Bemowa Piskiego. Tym razem celem ich wizyty była Litwa, a obok zwiedzania, mundurowi wcielili się w rolę wolontariuszy „Paczki na Kresy”.

Zainicjowany przez Polską Fundację Narodową projekt „Zwiastun” to jedno z kluczowych przedsięwzięć edukacyjnych, mających na celu zaznajomienie stacjonujących na terenie Polski żołnierzy NATO z polskim dziedzictwem historycznym i kulturowym. W projekcie biorą udział żołnierze ulokowanej w Bemowie Piskim Batalionowej Grupy Bojowej NATO, w której skład wchodzą Amerykanie, Brytyjczycy, Chorwaci oraz Rumuni. Obecnie realizację „Zwiastuna” wziął na swe barki współpracujące z PFN Wileńskie Centrum Kultury i Duchowości Instytut Dziedzictwa Rzeczypospolitej Trojga Narodów.

Tym razem trasę odbywającego się w dniach 22-24 marca wyjazdu stanowiła tzw. ściana wschodnia, a konkretniej Litwa. Zagraniczni goście mieli okazję uczestniczyć m.in. w uroczystościach związanych z odsłonięciem pomnika Powstańców Styczniowych w Wilnie, oddać hołd zamordowanym funkcjonariuszom straży granicznej w Miednikach oraz zobaczyć Wieżę Giedymina. W trakcie wyjazdu, żołnierze NATO mogli też wcielić się w rolę wolontariuszy wielkanocnej akcji „Paczka na Kresy”, dostarczając upominki z Polski naszym rodakom na Kresach. Spotkania te obfitowały w chwile wzruszeń oraz radości, tak ze strony obdarowywanych, jak i obdarowujących.