Premiera filmu „Czerwone Maki”

05

kwietnia 2024 r.

Chwile refleksji oraz zadumy towarzyszyły gościom uroczystej premiery filmu „Czerwone maki” w reż. Krzysztofa Łukaszewicza, która miała miejsce 4 kwietnia w warszawskim Multikinie Złote Tarasy. Prezentacja filmu, którego powstanie wsparła Polska Fundacja Narodowa stanowiła inaugurację obchodów 80. rocznicy walki o Monte Cassino.

W wydarzeniu wzięli udział twórcy filmu oraz zaproszeni goście, wśród których nie zabrakło także przedstawicieli PFN. Reżyser obrazu, Krzysztof Łukaszewicz w trakcie poprzedzających seans okolicznościowych przemówień, podziękował osobom zaangażowanym w powstanie dzieła.

Jednym z mecenasów filmu była Polska Fundacja Narodowa dla której Monte Cassino stanowi ważny element prowadzonych za granicą działań. Od kilku lat PFN włącza się m.in. w organizację Trekkingu Szlakiem Historycznym Bitwy o Monte Cassino pod hasłem „Nie idź na skróty”, którego trzecia edycja odbędzie się w maju b.r. przy okazji 80. rocznicy zwycięskiej bitwy. Liczącą 12 km trasę od centrum Cassino po Wzgórze 593 wyznacza 12 tablic, związanych z kluczowymi miejscami walk o górski masyw. Ich montaż, podobnie jak uruchomienie multimedialnej aplikacji nawigacyjnej „Bitwa o Monte Cassino – szlak bojowy 2. Korpusu Polskiego”, uzyskały finansowe wsparcie ze strony PFN.

„Czerwone Maki” to pierwszy polski film fabularny poświęcony zwycięskiej bitwie o Monte Cassino – jednego z najkrwawszych epizodów II Wojny Światowej, a zarazem jednej z najważniejszych batalii w dziejach polskiego oręża. Łukaszewicz, znany z takich dzieł jak „Karbala”, „Orlęta: Grodno ‘39”, „Generał Nil” czy „Raport Pileckiego”, postanowił oprzeć fabułę filmu o fikcyjną postać Jędrka Zahorskiego (Nicolas Przygoda) – zbuntowanego nastolatka, ocalałego z piekła sowieckich łagrów, który przez kontakt z żołnierzami 2. Korpusu oraz miłość do sanitariuszki Poli (w tej roli Magdalena Żak) przejdzie wewnętrzną przemianę. W aktorskiej obsadzie znaleźli się też Leszek Lichota (Redaktor W), Michał Żurawski (gen. Anders), Bartłomiej Topa (gen. Nikodem Sulik), Mateusz Banasiuk (ppor. Wilkosz) czy Szymon Piotr Warszawski (rtm. Stanisław Zahorski). Zdjęcia do filmu realizowane m.in. w Polsce, Chorwacji, Bułgarii oraz we Włoszech to dzieło Arkadiusza Tomiaka, za scenografię odpowiedzialny był Marek Warszewski, a za kostiumy – Agnieszka Sobiecka. Całości dopełnia muzyka Macieja Dobrowolskiego. Od dziś film o bohaterskich żołnierzach 2. Korpusu będzie można zobaczyć w kinach w całej Polsce.