Uroczysta premiera filmu „Kos” w Warszawie wsparta przez Polską Fundację Narodową

24

stycznia 2024 r.

23 stycznia b.r. w warszawskim Multikinie „Złote Tarasy” miała miejsce premiera filmu „Kos” w reż. Pawła Maślony. W trakcie pokazu zaproszeni goście mogli podziwiać efekty pracy filmowców, które przełożyły się na powstanie nietuzinkowej produkcji jaką niewątpliwie jest „Kos”.

Film w reżyserii Pawła Maślony ze scenariuszem Michała Zielińskiego to nie tylko wyjątkowe, jak na polską kinematografię kino akcji, ale też próba przybliżenia współczesnemu widzowi historycznych wydarzeń w nietypowej, przywodzącej na myśl twórczość Quentina Tarantino, formie. Fabuła filmu skupia się na kilku, na pierwszy rzut oka niezwiązanych ze sobą postaciach, powracającym do ojczyzny generale Tadeuszu Kościuszce (Jacek Braciak) i jego wiernym, ciemnoskórym towarzyszu Domingo (Jason Mitchell), podążającym tropem Kościuszki rosyjskim rotmistrzem Duninem (w tej roli niesamowity Robert Więckiewicz), młodym chłopem Ignacem (Bartosz Bielenia), jego przyrodnim bratem szlacheckiego stanu, Stanisławem (Piotr Pacek) czy Pułkownikową (Agnieszka Grochowska), których los rzuci we wzajemne, często burzliwe interakcje, a wszystko to w przeddzień kościuszkowskiej insurekcji. „Kos” zyskał uznanie na 48. Festiwalu Polskich Filmów Fabularnych w Gdyni, zdobywając wiele nagród, w tym „Złote Lwy” dla najlepszego filmu.

Dzięki wsparciu Polskiej Fundacji Narodowej „Kos” cieszy się ogromnym zainteresowaniem wśród widzów, ale także przyczynia się do budzenia świadomości o jednym z ważniejszych polskich bohaterów, który pod względem przekonań i poczucia demokracji, wyprzedzał swą epokę o stulecia.

Warto podkreślić, że kluczowym elementem dystrybucji filmu, jest również jego aspekt edukacyjny. Przed oficjalną premierą był on prezentowany nauczycielom podczas specjalnych pokazów. Dostępne są również scenariusze lekcji, które nauczyciele mogą wykorzystać w szkołach. Istotne ogniwo stanowi także organizacja ogólnopolskiej lekcji online oraz dystrybucja materiałów edukacyjnych do kin i szkół.

Krajowa dystrybucja filmu obejmuje także szereg innych działań promocyjnych i edukacyjnych, skierowanych do szerokiej publiczności, w tym miłośników polskiego kina i historii. Współpraca z instytucjami kultury i muzeami, umożliwiła przeprowadzenie akcji promocyjnej filmu i organizację specjalnych pokazów patronackich. Dzięki podejmowanym przez PFN działaniom, film ten już teraz staje się narzędziem budującym most między przeszłością, a teraźniejszością, inspirując młode pokolenia do zagłębienia się w polską historię.