10 stycznia w Madrycie otwarto wystawę fotograficzną Zygmunta Stenwaka

11

stycznia 2024 r.

Otwarcie wystawy Zygmunta Stenwaka w siedzibie Fundacji Carlos Amberes w Madrycie zgromadziło liczne grono miłośników sztuki. Stenwak to uznany polski malarz, grafik, fotograf i filmowiec, który prezentuje na wystawie swoje najwybitniejsze prace. Dzieła te stanowią olbrzymi wkład w promocję Polski na świecie.

Wystawa, która objęta została wsparciem i patronatem Polskiej Fundacji Narodowej, prezentuje 25 wybranych eksperymentalnych fotografii artysty. Wernisaż  zgromadził entuzjastów sztuki, którzy chcieli bliżej zapoznać się z twórczością Stenwaka. Kuratorem wystawy jest Amaya Bozal, która znana jest ze swojej wnikliwości i umiejętności kreowania spójnych narracji wystawienniczych. To ona podjęła się wyselekcjonowania 25 prac Stenwaka, które najlepiej oddają jego artystyczne wizje i techniczną wirtuozerię. Współpraca między Stenwakiem a Polską Fundacją Narodową, jest doskonałym przykładem tego jak fundacja skutecznie przyczynia się do promocji polskiej sztuki na arenie międzynarodowej.

„Jesteśmy niezwykle dumni, że mogliśmy wspierać wystawę Zygmunta Stenwaka w Madrycie. To wydarzenie nie tylko podkreśla bogactwo polskiej sztuki współczesnej, ale także stanowi ważny krok w naszej misji promowania polskiej kultury na świecie. Wierzymy, że inicjatywy takie jak ta otwierają nowe horyzonty dla polskich artystów i umacniają międzynarodową percepcję Polski jako kraju o głęboko zakorzenionej i dynamicznie rozwijającej się tradycji artystycznej”- podkreślił prezes Zarządu Polskiej Fundacji Narodowej dr Marcin Zarzecki.

Zygmunt Stenwak jest absolwentem Akademii Sztuk Pięknych w Krakowie. Od początku swojej kariery wykazywał zainteresowanie eksperymentalnym podejściem do różnych dziedzin sztuki. Jego pobyt w Stanach Zjednoczonych, miał ogromny wpływ na kształtowanie się jego artystycznej tożsamości. Jego fotografie, często abstrakcyjne i pełne głębi, są świadectwem jego zainteresowań oraz artystycznej świadomości.

Dzięki inicjatywom takim jak ta wystawa Polska Fundacja Narodowa nie tylko umożliwia polskim artystom zdobycie międzynarodowego uznania, ale również wzbogaca międzynarodowy wymiar artystyczny, otwierając nowe możliwości  polskim twórcom. Działania kulturalne tego typu świadczą o rosnącej obecności polskiej sztuki w globalnym kontekście i podkreślają rolę Polskiej Fundacji Narodowej w rozwijaniu i wspieraniu polskich artystów na międzynarodowej scenie” – dodał wiceprezes Zarządu Polskiej Fundacji Narodowej Michał Góras.

Wydarzenie zostało wzbogacone o koncert muzyki klasycznej, podczas którego zabrzmiały interpretacje utworów kompozytorów takich jak Bach czy Boccherini. Występ wzbudził wielkie emocje i dopełnił atmosferę, która doskonale rezonowała z artystycznym przekazem prac Stenwaka. Klasyczna muzyka, pełna wyrafinowania i emocjonalnego przekazu, stanowiła idealne dopełnienie wizualnej narracji wystawy. Dodatkowo sam koncert, jako część otwarcia wystawy, był świadectwem tego, jak muzyka i fotografia mogą współgrać, wzajemnie się uzupełniając i tworząc bogatsze doświadczenie kulturalne.

Wystawa będzie prezentowana w Madrycie do 20 stycznia 2024 roku w siedzibie Fundacji Carlos Amberes.