Wystawa „Śmierć za człowieczeństwo. Rodzina Ulmów” gości w polskich szkołach w USA

16

października 2023 r.

Wystawa „Śmierć za człowieczeństwo. Rodzina Ulmów”, poświęcona, beatyfikowanej 10 września, rodzinie polskich męczenników z Markowej, będzie prezentowana w 22 polskich szkołach, zlokalizowanych na Wschodnim Wybrzeżu USA. Prezentacja ekspozycji w placówkach edukacyjnych odbywa się we współpracy Polskiej Fundacji Narodowej z Konsulatem Generalnym RP w Nowym Jorku.

„Śmierć za człowieczeństwo. Rodzina Ulmów” to wyjątkowa wystawa przygotowana przez historyków z Instytutu Pamięci Narodowej Oddział Rzeszów, poświęcona polskim Męczennikom z Markowej. Na kilkunastu planszach znalazły się fotografie oraz dokumenty, przybliżające losy błogosławionej rodziny przez pryzmat ich codziennego życia oraz zainteresowań, przerwanych przez wojenne okrucieństwo. Z wystawy można dowiedzieć się także o wzajemnych relacjach polsko-żydowskich oraz losach ocalonych z Holocaustu żydowskich mieszkańców Markowej.

Dzięki staraniom Polskiej Fundacji Narodowej, wystawa prezentowana była na terenie Polski oraz poza jej granicami. Ekspozycję można było zobaczyć m.in. w hiszpańskiej Alcali, Nowym Yorku, Rzymie czy Wilnie. Obecnie, w ramach prowadzonej przez PFN globalnej kampanii informacyjnej, mającej przybliżyć światu postać polskich błogosławionych, wystawa promowana jest w USA poprzez sieć polskich szkół, w których będzie prezentowana. W ramach zaplanowanej trasy, której inauguracja miała miejsce 29 września w Polskiej Szkole Sobotniej im. Błogosławionego ks. Jerzego Popiełuszki w Derby, ekspozycja odwiedzi łącznie 22 polskie szkoły w Nowym Jorku i innych miastach Wschodniego Wybrzeża Stanów Zjednoczonych. Projekt potrwa do 25 marca, a ostatnim punktem na mapie będzie Sobotnia Szkoła Języka Polskiego im. Jana Pawła II w Bostonie.