PFN wsparła patriotyczny piknik rodzinny w Cegłowie

25

września 2023 r.

Moc różnorakich atrakcji czekała na uczestników Edukacyjno-Historyczno-Militarnego Pikniku Rodzinnego, który miał miejsce w ubiegłą niedzielę, 24 września w Cegłowie. Polska Fundacja Narodowa wsparła realizację tego patriotycznego wydarzenia, którego głównym pomysłodawcą i organizatorem było Stowarzyszenie Odra-Niemen Oddział Mazowiecki. Wydarzenie przyciągnęło tłumy gości, wśród których znaleźli się zarówno miłośnicy historii i militariów, jak i całe rodziny z dziećmi.

Niedzielny piknik w Cegłowie to już kolejna tego typu impreza, organizowana na terenie Mazowsza przez współpracujące z Polską Fundacją Narodową Stowarzyszenie Odra-Niemen Oddział Mazowiecki, wpisująca się w cykl plenerowych wydarzeń o edukacyjno-historycznym zabarwieniu. W organizację imprezy włączyły się także lokalne instytucje samorządowe i kulturalne: Gmina Cegłów, Zespół Szkolny w Cegłowie oraz Gminna Biblioteka Publiczna - Kulturoteka w Cegłowie. Patronat honorowy nad wydarzeniem objął Instytut Pamięci Narodowe Oddział w Warszawie.

„Polska Fundacja Narodowa z radością włączyła się we wsparcie odbywającego się w Cegłowie Pikniku Rodzinnego, który z jednej strony przyczynia się do kształcenia postaw patriotycznych oraz upowszechniania wiedzy o polskiej historii, z drugiej zaś stanowi doskonałą formę spędzenia wolnego czasu z całą rodziną. Jest to promocja patriotyzmu w nowoczesnej formie” - podkreślał obecny w Cegłowie Wiceprezes PFN Michał Góras.

Piknik zainaugurowało odsłonięcie muralu „Bohaterscy Harcerze Cegłowa”, upamiętniających grupę młodych patriotów, zamordowanych przez Niemców za zbrojny opór przeciw najeźdźcy we wrześniu 1939 roku. Wśród licznych atrakcji, jakie czekały na przybyłych znalazły się m.in. przejażdżki historycznymi pojazdami wojskowymi, wystawa zabytkowych pojazdów od Stanisławowskiego Klubu Rozruch, pokazy musztry paradnej w wykonaniu Jednostki Strzeleckiej 1548 im. Żołnierzy AK IV rejon „Fromczyn”, turniej sportowy czy pokazy strażackie w wykonaniu druhów ochotników z OSP Cegłów i OSP Pełczanka. Szerokim zainteresowaniem gości pikniku cieszyły się licznie rozstawione stoiska, przede wszystkim rekonstruktorzy, reprezentujący różne okresy historyczne, służby mundurowe, w tym: Wojsko Polskie, Straż Pożarna, Straż Graniczna czy Służba Więzienna, gdzie można było uzyskać informacje zarówno o funkcjonowaniu poszczególnych formacji, jak i zasadach naboru. Swój punkt informacyjny  zaprezentowała również PFN. Kto zgłodniał, mógł skorzystać z jednego ze stoisk gastronomicznych, choć i tak największe uznanie jak zwykle wzbudziła grochówka wprost z kuchni polowej. Całość uświetniły taneczno-wokalne występy dzieci z przedszkola i zespołu szkolnego w Cegłowie oraz koncerty zespołów.

Wydarzeniu towarzyszyły również wystawy plenerowe. Pierwsza, poświęcona była miejscom pamięci Powstania Styczniowego na terenie powiatu mińskiego, druga - Dzieciom Zamojszczyzny, które w trakcie II Wojny Światowej znalazły drugi dom wśród mieszkańców lokalnych miejscowości. Trzecia z wystaw – „Śmierć za człowieczeństwo. Rodzina Ulmów”, poświęcona beatyfikowanej rodzinie, pojawiła się w Cegłowie za sprawą Polskiej Fundacji Narodowej.

Przez cały czas trwania wydarzenia trwała kwesta wraz z loterią fantową, prowadzone przez wolontariuszy Stowarzyszenia Odra-Niemen. Zebrane tego dnia środki posłużą na rzecz wsparcia Polaków zamieszkujących Kresy.

Ta strona korzysta z plików cookies. Przeglądając jej zawartość godzisz się na ich wykorzystywanie. 

Rozumiem