Targi Pracy w Kancelarii Premiera
„Buduj przyszłość, zmieniaj Polskę” – pod takim hasłem w minioną niedzielę odbyły się w Warszawie Targi Pracy.
25
września 2023 r.
Jest to wyjątkowe wyróżnienie dla polskiej kinematografii i dowód na to, że dzięki zaangażowaniu i wsparciu instytucji takich jak Polska Fundacja Narodowa, polska kultura i dziedzictwo narodowe zdobywają uznanie na arenie międzynarodowej.
Film „Chłopi”, oparty na nagrodzonej Literackim Noblem powieści Władysława Reymonta, miał swoją oficjalną premierę 8 września podczas Międzynarodowego Festiwalu Filmowego w Toronto. Realizacja tego ambitnego projektu była możliwa dzięki wsparciu Polskiej Fundacji Narodowej, która dostrzegła potencjał filmu w promowaniu polskiej kultury i dziedzictwa narodowego poza granicami kraju.
„Chłopi” to dzieło ze wszech miar wybitne, które dzięki zawartym w nim uniwersalnym treściom, może być zrozumiałe dla odbiorców z różnych stron świata. To ponadczasowa opowieść o miłości i pragnieniu, trawiących mieszkańców małej, wiejskiej społeczności. Film stanowi doskonały instrument służący promocji Polski w międzynarodowej przestrzeni, umożliwiając zagranicznym odbiorcom zetknięcie się z polską literaturą, muzyką, ludową tradycją oraz malarstwem.
Jest to już druga po nominowanym do Oscara „Twoim Vincencie” produkcja wykonana w technice animacji malarskiej. W głównych rolach wystąpili Kamila Urzędowska, Robert Gularczyk, Mirosław Baka oraz Sonia Mietelica. Istotny element w filmie pełni też muzyka Łukasza L.U.C. Rostowskiego, oparta na tradycyjnych pieśniach i melodiach słowiańskich.
Film zdobył Nagrodę specjalną oraz Nagrodę Publiczności podczas 48. Festiwalu Polskich Filmów Fabularnych w Gdyni. Komisja Oscarowa zadecydowała, że „Chłopi” są polskim kandydatem do Oscara w kategorii najlepszy pełnometrażowy film międzynarodowy. Autorzy filmu, DK Welchman i Hugh Welchman, byli wcześniej nominowani do Oscara za film „Twój Vincent”.
Polska Fundacja Narodowa wsparła produkcję filmu, który nie tylko powtarza triumf „Vincenta”, ale idzie znacznie dalej, osiągając nowy poziom dynamizmu w animacji. Film porusza ważne i wciąż aktualne tematy społeczne, będąc historią zrozumiałą na całym świecie, ponad granicami i podziałami politycznymi.
Gala Oscarów odbędzie się w Los Angeles 10 marca 2024 roku.
„Buduj przyszłość, zmieniaj Polskę” – pod takim hasłem w minioną niedzielę odbyły się w Warszawie Targi Pracy.
Czy praca w sektorze publicznym to naprawdę tylko tabelki w Excelu i pieczątki na dokumentach? Obalimy ten mit raz na zawsze! Już w niedzielę, 11 maja 2025 r. w Kancelarii Prezesa Rady Ministrów w Warszawie, odbędą się Targi Pracy, które odkryją zupełnie inne oblicze pracy „dla państwa”.
W najbliższy piątek, 2 maja w Sali Teatralnej Domu Kultury Polskiej w Wilnie ze „Śpiewnikiem domowym” Stanisława Moniuszki. Wydarzenie, którego partnerem została Polska Fundacja Narodowa wpisuje się w tegoroczną edycję wileńskiego Festiwalu Idy Teatralne’25.