Zwiastun: żołnierze NATO oddają hołd obrońcom Polski

01

września 2023 r.

Polska Fundacja Narodowa od 2017 roku realizuje projekt Zwiastun dedykowany żołnierzom Batalionowej Grupy Bojowej NATO stacjonującym w Polsce. To pierwszy tego typu program w Europie. W ramach Zwiastuna Amerykanie, Brytyjczycy, Chorwaci i Rumuni z bazy w Bemowie Piskim poznają Polskę, jej historię, kulturę oraz tradycje.

„Program Zwiastun to największy program edukacyjny dla żołnierzy NATO w Europie Środkowej i Wschodniej. W dobie wojny na Ukrainie, jest fundamentalnym projektem Polskiej Fundacji Narodowej funkcjonującym od 2017 roku. Program Zwiastun to narzędzie komunikowania się i edukowania, możliwość budowania „sieci” kooperacji i bardzo konkretnego wsparcia dyplomacji publicznej w obszarze bezpieczeństwa Polski. Fizyczna obecność żołnierzy NATO na uroczystościach rozpoczęcia II wojny światowej to faktograficzny dowód wsparcia NATO także w sferze symbolicznej” – powiedział dr Marcin Zarzecki, prezes zarządu Polskiej Fundacji Narodowej.

Trwająca w dniach od 31 sierpnia do 3 września 2023 roku edycja projektu, skupia się na miejscach będących symbolami polskiego oporu stawianego Niemcom od pierwszego dnia II Wojny Światowej. Żołnierze wraz z przedstawicielami PFN m.in. biorą udział w uroczystościach państwowych na Westerplatte, oddają hołd obrońcom Poczty Polskiej, składając kwiaty pod Pomnikiem Obrońców Poczty Polskiej w Gdańsku, a także poznają historię więźniów niemieckiego obozu KL Stutthof w Sztutowie, w którym zginęło prawie 65 000 osób.

„Obecność Żołnierzy NATO w Trójmieście od 31 sierpnia do 3 września ma swój niezwykle istotny cel. Sala BHP, Pomnik Poległych Stoczniowców, Westerplatte, Oksywie, Gdańsk, Sopot, Gdynia i Stutthof to miejsca bez których nie sposób zrozumieć Polski dziś. Jestem wdzięczny, że mogę pracować przy tym projekcie od ponad sześciu lat, widzę jego konieczność i efekty, które nawet mnie zaskakują. Tak, opowiadamy Najjaśniejszą Rzeczpospolitą naszym Sojusznikom, wracają świadomi gdzie i dlaczego służą” – powiedział Cezary Andrzej Jurkiewicz, Członek Zarządu PFN, który towarzyszy żołnierzom podczas projektu.

„Zwiastun – projekt edukacyjny kierowany do żołnierzy NATO stacjonujących w Polsce na trwałe zakorzenił się w przestrzenni publicznej. Obecność wojsk NATO, szczególnie teraz, gdy trwa rosyjska agresja na Ukrainę, ma swój dodatkowy wymiar – podkreśla nasze bezpieczeństwo w tej części Europy. Program Zwiastun z sukcesami buduje nie tylko platformę wymiany wzajemnych relacji, ale przede wszystkim pozytywną świadomość na temat Polski wśród oficerów Batalionowej Grupy Batalionowej NATO” – dodał wiceprezes PFN Michał Góras.

Miejscem nierozerwalnie związanym z II Wojną Światową w Trójmieście jest Cmentarz Marynarki Wojennej na gdyńskim Oksywiu. Spoczywają tu nie tylko żołnierze i oficerowie walczący zarówno o niepodległy byt Polski w okresie dwóch wojen światowych, lecz i ofiary zbrodni komunistycznych popełnionych przez aparat państwowy powojennej Polski.

Żołnierze Batalionowej Grupy Bojowej NATO podczas tej edycji projektu zwiedzają także Muzeum Emigracji poświęcone Polakom, którzy z różnych przyczyn opuszczali kraj, niejednokrotnie już na zawsze, Muzeum II Wojny Światowej, w którym żołnierze NATO mają możliwość uporządkować wiedzę na temat największego konfliktu zbrojnego w historii ludzkości i poznać realia życia na ziemiach polskich pod okupacją.