Wystawa „24.02” w Rydze!

30

sierpnia 2023 r.

30 sierpnia w Rydze miało miejsce uroczyste otwarcie wystawy plenerowej „24.02”, autorstwa Macieja Biedrzyckiego. Łotewska stolica to już kolejne z europejskich miast po Warszawie, Wilnie i Madrycie, w którym zaprezentowano fotorelację ukazującą polską pomoc uchodźcom z Ukrainy. Organizacja ekspozycji była możliwa dzięki staraniom Polskiej Fundacji Narodowej, która chciała w ten sposób dać wyraz solidarności z walczącą Ukrainą.

„Jednym z obszarów działalności Polskiej Fundacji Narodowej jest dostarczanie opinii publicznej wolnej od przekłamań informacji. Dotychczas wystawa była zaprezentowana w Kordegardzie - Galerii Narodowego Centrum Kultury, Wilnie oraz w Madrycie na PHotoESPAÑA. Po bardzo dobrym przyjęciu jej przez odbiorów postanowiliśmy zaprezentować ją w Rydze. Nie bez znaczenia jest wybór lokalizacji – 126 metrów od rosyjskiej ambasady. Musimy przypominać o ofiarach wojny wywołanej przez Rosję oraz o ogromie pomocy, jaką Polacy udzielili Ukraińcom. Mamy nadzieję, że popularyzacja wystawy wpłynie na ocenę zbrodniczych działań, jakich dopuszcza się rosyjski reżim wobec niewinnych Ukraińców. Dlatego też, wystawę dedykujemy walczącym bohatersko o wolność Ukrainy i ofiarom tej walki – uchodźcom oraz wszystkim ludziom dobrej woli" – powiedział wiceprezes Zarządu PFN Michał Góras.

Wystawa „24.02” została zaprezentowana w centrum Rygi, naprzeciwko rosyjskiej ambasady. W uroczystości jej otwarcia wzięli udział m.in. ambasador RP na Łotwie Monika Michaliszyn, ambasador UA Anatolij Kucewol, wice mer Rygi Linda Ozola oraz Baiba Šmita z ryskiego departamentu kultury. W imieniu Polskiej Fundacji Narodowej otwarcia wystawy dokonali prezes Zarządu PFN dr Marcin Zarzecki a także jej autor Maciej Biedrzycki.

Polska określana jest mianem mocarstwa humanitarnego ze względu na bezprecedensową mobilizację społeczną i aktywność instytucji publicznych w dziele wsparcia uchodźców z Ukrainy. Tytaniczna pomoc jest dowodem humanizmu i empatii narodu dla narodu. Wystawa została już pokazana w Warszawie, Wilnie, na FotoEspana w Madrycie. Chcieliśmy, aby te zdjęcia nie dawały poczucia komfortu, by piękno zdjęć nie przesłoniło znaczenia. Zdjęcia mają być przestrogą przed zobojętnieniem i podtrzymywać pamięć o wojnie na Ukrainie” – powiedział dr Marcin Zarzecki, prezes zarządu PFN.

Wystawa swą nazwą nawiązuje do 24 lutego 2022 roku, kiedy to wojska rosyjskie rozpoczęły szeroko zakrojone działania wojenne przeciwko niepodległej Ukrainie. Wojna wpłynęła na życie milionów Ukraińców, ale też milionów obywateli świata, mających do wyboru obojętność wobec rozgrywającej się za naszą wschodnią granicą tragedii, bądź też zaangażowanie się w pomoc. „24.02” stanowi naoczną dokumentację ludzkich dramatów, towarzyszących ucieczce przed wojną, jak i pomoc okazaną przez polskie społeczeństwo w geście sąsiedzkiej solidarności. Na 16 planszach znalazły się fotografie ukazujące przede wszystkim emocje uchodźców – smutek, strach, lęk, niepokój ale też życzliwość i troskę, jaką obdarzali ich wolontariusze w Polsce.

„Zdjęcia zostały dobrane i ułożone w taki sposób, aby widz mógł przenieść się i poczuć choćby namiastkę emocji jakie towarzyszyły ukraińskim rodzinom uciekającym przed rosyjską agresją. Z drugiej strony reportaż ma ukazywać polską pomoc i jej następstwa” – mówi autor wystawy, Maciej Biedrzycki, podkreślając, że skala bezinteresownej polskiej pomocy oraz zaangażowania, stała się w tym przypadku wzorem dla całego świata.

Znaczący udział, w prowadzonych na rzecz uchodźców projektach pomocowych, ma Polska Fundacja Narodowa. Na podejmowane z jej udziałem działania składają się m.in. pomoc chorym dzieciom z Ukrainy, w tym ewakuacja małoletnich pacjentów onkologicznych do Polski, transporty darów dla ofiar działań wojennych, zabezpieczenie lokalnych zabytków, wsparcie wydania ukraińsko-polskiego słownika, sfinansowanie stypendiów dla ukraińskich pracowników medycznych, a także wsparcie logistyczne, udzielane zagranicznym mediom przy dokumentowaniu sytuacji na granicy.