Oddali hołd walczącym o Polskę

02

sierpnia 2023 r.

W miniony wtorek, 1 sierpnia zakończyła się kolejna edycja programu Zwiastun – jednego ze sztandarowych projektów Polskiej Fundacji Narodowej, w którym udział biorą żołnierze Batalionowej Grupy Bojowej NATO z Bemowa Piskiego. W jej skład wchodzą żołnierze z USA, Wielkiej Brytanii, Chorwacji i Rumunii, dla których udział w Zwiastunie stanowi niepowtarzalną okazję do zapoznania się z polską historią, kulturą oraz tradycją. Tym razem cel edukacyjnego wyjazdu stanowiła Warszawa i jej okolice.

„Program Zwiastun to największy projekt edukacyjno-historyczny dedykowany dla żołnierzy NATO w Europie Środkowej i Wschodniej. Kadra oficerska i żołnierze NATO potrzebują konkretnego wsparcia w zakresie edukacji historycznej i naturalnym jest, że w państwach, w których rezydują, organizowane są właściwe działania edukacyjne. PFN stanowi podstawową polską organizację trzeciego sektora, która podjęła to wyzwanie. Wspólnie wypracowaliśmy przez sześć lat formułę edukacyjnej współpracy, która się sprawdza i kształtuje wzajemne zaufanie” – powiedział dr Marcin Zarzecki, prezes Zarządu Polskiej Fundacji Narodowej.

1 sierpnia to wyjątkowa data dla każdego Warszawianina, związana z jednym z najbardziej krwawych, a zarazem najbardziej wzruszających wydarzeń w polskiej historii - Powstaniem Warszawskim. Nic zatem dziwnego, że główny motyw przewodni odbywającego się w dniach 29 lipca – 1 sierpnia Zwiastuna, związany był właśnie ze stołecznym zrywem niepodległościowym.

„Trwający ponad 6 lat projekt Zwiastun na trwałe zakorzenił się w przestrzenni publicznej, także podczas ważnych uroczystości, jak było teraz w Warszawie, podczas obchodów 79. rocznicy wybuchu Powstania Warszawskiego. Obecność Żołnierzy NATO, szczególnie teraz, gdy trwa rosyjska agresja na Ukrainę, ma swój dodatkowy wymiar, podkreśla nasze bezpieczeństwo. Cieszę się, że mogę uczestniczyć w tym projekcie od jego początku i trwale towarzyszyć kolejnym grupom młodych Żołnierzy” – podkreślił Cezary Andrzej Jurkiewicz, członek Zarządu PFN.

Pierwszy punkt na trasie stanowił cmentarz w Kiełpinie, gdzie uczestnicy wyjazdu złożyli kwiaty pod pomnikiem amerykańskich lotników, upamiętniającym załogę samolotu zestrzelonego 18 września 1944 roku nad Dziekanowem Leśnym, gdy niósł pomoc walczącej Warszawie. Z 10-cio osobowego składu „Latającej Fortecy”, 8 żołnierzy zginęło w jej powietrznym wybuchu. Pozostała dwójka, której ze spadochronami udało się opuścić płonącą maszynę, trafiła do niemieckiej niewoli. Z Kiełpina goście udali się do jednego z najbardziej niezwykłych miejsc Warszawy - Muzeum Powstania Warszawskiego. Tu, w muzealnych murach, pośród szeregu unikalnych zbiorów, zaklęta została cała dramaturgia powstańczego zrywu - okrucieństwo okupanta, tragizm walki oraz heroiczna postawa powstańców. W trakcie trwającego 4 dni wyjazdu, goście mieli także m.in. okazję zapoznać się z bogactwem dzieł kultury, zgromadzonych w Pałacu w Wilanowie, poznać historię odrodzonej Polski w Muzeum Józefa Piłsudskiego w Sulejówku czy oddać hołd jej obrońcom z 1920 roku, spoczywającym w Ossowie. W planie znalazła się również wizyta w Izbie Pamięci Generała Kuklińskiego oraz zwiedzanie warszawskiej starówki. Ostatniego dnia na trasie wyprawy znalazło się Muzeum Błogosławionego ks. Jerzego Popiełuszki oraz położony przy Wolskiej Cmentarz Powstańców Warszawy. Najmocniejszym akcentem tej edycji projektu był udział żołnierzy Batalionowej Grupy Bojowej NATO oraz Zarządu Polskiej Fundacji Narodowej w symbolicznej godzinie „W” oraz uroczystościach przy pomniku Gloria Victis na cmentarzu wojskowym na warszawskich Powązkach. Wojskowi z USA, Chorwacji, Wielkiej Brytanii i Rumunii złożyli kwiaty i oddali hołd poległym, w 1944 roku, Powstańcom.

„Naczelnym zadaniem i jednocześnie wyzwanie projektu Zwiastun jest intencja aktywnego dialogu ze stacjonującymi w Polsce – kadrą oficerską i żołnierzami sił NATO. W przypadku tej inicjatywy konieczne jest kształtowanie relacji bazującej na źródłach tożsamości polskiej wspólnoty narodowej. Program Zwiastun z sukcesami buduje nie tylko platformę wymiany wzajemnych relacji, ale przede wszystkim pozytywną świadomość na temat Polski wśród oficerów Grupy Batalionowej NATO” – dodał Michał Góras, wiceprezes zarządu Polskiej Fundacji Narodowej.