Marczyk i Gospodarczyk z cennymi punktami w Finlandii

09

sierpnia 2023 r.

W minioną niedzielę, 6 sierpnia zakończył się 72. Rajd Finlandii, rozgrywany w ramach Rajdowych Mistrzostw Świata WRC. W niezwykle wymagających warunkach, zarówno pod względem terenu jak i pogody, duet PFNteam100 Mikołaj Marczyk i Szymon Gospodarczyk wywalczył 7. miejsce w klasie WRC 2 oraz 5. miejsce w WRC 2 Challenger, zyskując cenne punkty w klasyfikacji generalnej.

Spośród dziesięciu najszybszych rajdów samochodowych w historii, aż dziewięć miało miejsce w Finlandii. Rajd Finlandii jako jedyny funkcjonuje w kalendarzu WRC nieprzerwanie od utworzenia mistrzostw świata w 1973 roku. Miko Marczyk i Szymon Gospodarczyk z zespołu PFNteam100 i Orlen Team ponownie wywalczyli doskonałą pozycję i zdobyli punkty do klasyfikacji generalnej. Udział załogi PFNteam100 w najszybszym rajdzie samochodowym świata, na bardzo trudnej trasie, to wyraz ogromnych umiejętności i profesjonalizmu Miko i Szymona, które wzbudzają nie tylko entuzjazm wśród pasjonatów WRC, ale przede wszystkim dumę narodową” - powiedział dr Marcin Zarzecki, prezes zarządu Polskiej Fundacji Narodowej.

To właśnie dzięki PFN narodził się w 2017 roku pomysł wsparcia w ramach programu Team100, następnie zaś PFNteam100 utalentowanych polskich sportowców w rozwoju ich kariery. Początkowo projekt obejmował jedynie zawodników uprawiających dyscypliny olimpijskie, jednak od 2022 roku program ten został rozszerzony także na zawodników innych dyscyplin sportowych. Jednym z pierwszych beneficjentów, którzy mogli skorzystać z nowej formuły był właśnie Miko Marczyk.

Wspieranie polskiego sportu oraz promocja Polski poza jej granicami jest jednym z kluczowych celów statutowych Polskiej Fundacji Narodowej, dlatego cieszymy się z kolejnych cennych punktów wybitnego kierowcy Mikołaja Marczyka w Rajdowych Mistrzostwach Świata w kategorii WRC2” – dodał wiceprezes PFN Michał Góras.

Rozgrywany w dniach 3-6 sierpnia Rajd Finlandii stanowił 9. odsłonę tegorocznego sezonu Rajdowych Mistrzostw Świata WRC. Reprezentujący barwy ORLEN Team i PFNteam100 duet rajdowców rewelacyjnie zaznaczył swą obecność na imprezie, wygrywając oficjalny odcinek testowy zarówno w klasie WRC 2  jak i WRC Challenger. Polacy zostawili w nim za sobą stawkę złożoną w dużej mierze z gwiazd i byłych kierowców fabrycznych. Niestety, inauguracja rajdu nie okazała się dla naszych rajdowców równie udana. Obok naturalnych utrudnień, jakich dostarczyła trasa rajdu, położona wśród lasów w okolicach Jyvaskyla, dodatkowych emocji sprawiły gwałtowne ulewy. Utrudniły one zawodnikom walkę na najszybszych odcinkach rajdu, wykluczając z dalszej rywalizacji kilka utalentowanych zespołów, w tym aktualnych mistrzów świata. Determinacja oraz wola walki pozwoliły jednak polskiemu duetowi na przesunięcie się w górę tabeli i wywalczenie cennych punktów.

W Finlandii mamy najszybsze i najlepsze trasy szutrowe, z jakimi kiedykolwiek miałem do czynienia. Po naszej pierwszej wizycie w zeszłym roku, wiedziałem, że będę chciał tutaj wracać już zawsze. Przyjemność z jazdy jest niesamowita. Tak naprawdę od początku rajdu utrzymywaliśmy dobre, równe tempo. Byłem zadowolony z tego, gdzie się znajdujemy. Nasze straty były o wiele mniejsze, niż w roku ubiegłym, co potwierdza nasz ciągły postęp i rozwój” – podkreślał po wyścigu Mikołaj Marczyk.

To był wymagający rajd pod każdym względem. W sobotę mieliśmy aż 160 kilometrów oesowych. Pogoda była bardzo zmienna. Były odcinki suche, mokre, błotniste. Takie z warunkami mieszanymi również. Udało nam się dojechać do mety w dobrym tempie, samochodem w jednym kawałku. Bardzo się z tego cieszymy i wywozimy z Finlandii cenne punkty” – podsumował z kolei zawody pilot załogi PFNteam100, Szymon Gospodarczyk.