Polska Fundacja Narodowa na Noc Muzeów do Cytadeli Warszawskiej

15

maja 2023 r.

W ramach tegorocznej Nocy Muzeów, Polska Fundacja Narodowa wspólnie ze Stowarzyszeniem WEST zorganizowały plenerowy koncert w wykonaniu artystów zespołu wokalno-aktorskiego „Sonanto”. Wydarzenie odbyło się 13 maja o godz. 21.00 w Muzeum X Pawilonu Cytadeli Warszawskiej przy ulicy Skazańców 25.

Cytadela Warszawska to szczególne miejsce pamięci narodu polskiego. To miejsce, obiekt historyczny, także przestrzeń muzealna, która stanowi sugestywne tło dla organizowania wydarzeń kulturalnych. Polska Fundacja Narodowa włączyła się w projekt koncertu upamiętniającego powstańców styczniowych w 160-rocznicę Powstania Styczniowego, ponieważ poszukujemy skutecznych sposobów rozmawiania z młodymi ludźmi w nowoczesnym społeczeństwie, dla których historia opowiadana tradycyjnymi metodami jest utożsamiana z przeszłością, a nie nauką o przyszłości” – mówi dr Marcin Zarzecki, prezes Zarządu Polskiej Fundacji Narodowej.

Sobotni koncert stanowił tytułową muzyczną opowieść, snutą od utworów nawiązujących do dramatycznego końca pierwszej Rzeczypospolitej, przez kolejne próby przywrócenia państwowości polskiej ze szczególnym uwzględnieniem samego Powstania Styczniowego i jego znaczenia dla dalszych zmagań o wolną i niepodległą Polskę.

„Powstanie Styczniowe było największym i najdłuższym zrywem niepodległościowym w polskiej historii, powstaniem przeciwko zaborcom, powstaniem o odzyskanie wolnej, suwerennej i niepodległej Rzeczypospolitej, powstaniem o godność. Należy o tym przypominać, dlatego też Polska Fundacja Narodowa w niekonwencjonalny sposób, w ramach Nocy Muzeów, pragnie zwrócić uwagę na 160. rocznicę wybuchu powstania, poprzez współorganizację plenerowego koncertu w wykonaniu zespołu wokalno-aktorskiego „Sonanto”. Wydarzenie to realizujemy w ramach projektu #PolishCulture, który ma na celu wsparcie i prezentację polskiej historii, kultury i dziedzictwa narodowego” – dodał Michał Góras, Wiceprezes Zarządu PFN.

Artyści z „Sonanto” nawiązali do twórczości takich postaci jak Juliusz Słowacki, Franciszek Kniaźnin, Konstanty Gaszyński, Adam Asnyk, Tadeusz Miciński, Mirosław Jezierski, Roman Kołakowski i wielu innych. W repertuarze znalazły się m.in. „Pieśń konfederatów barskich” (sł. Juliusz Słowacki, muz. Andrzej Kurylewicz), „Polonez 3 Maja” (Franciszek Dionizy Kniaźnin i Aleksander Rodowski), „Czarna Sukienka” (sł. Konstanty Gaszyński, muz. Zbigniew Preisner), „Miejcie nadzieję" (sł. Adam Asnyk, muz. Zbigniew Preisner) czy „Partyzanckie tango” (sł. autor nieznany, muz. Zbigniew Maciejowski).

„Jesteśmy dzień po 88. rocznicy śmierci Marszałka Józefa Piłsudskiego, o którym prezydent Mościcki powiedział podczas uroczystości pogrzebowych, że „dał Polsce wolność, granice, moc i szacunek”. To właśnie on zbudził naród polski po klęsce powstania styczniowego” – podkreśla z kolei Cezary Andrzej Jurkiewicz z Zarządu Polskiej Fundacji Narodowej, przypominając postać wybitnego Polaka, dzięki któremu Polska po odzyskaniu niepodległości mogła umieścić Powstańców Styczniowych na piedestale.

Koncert patriotyczny to nie jedyna atrakcja jaka miała miejsce podczas tegorocznej Nocy Muzeów w warszawskiej Cytadeli. W programie wydarzenia znalazły się także pokazy Grupy Historycznej Niepodległość 1863 i warsztaty rodzinne „Cytadela szyfrów” (od godz. 19.00), oprowadzanie po wystawie stałej X Pawilonu Cytadeli Warszawskiej (carskie więzienie śledcze – od godz. 20:00), czy  wernisaż twórczości malarza syberyjskiej katorgi – Aleksandra Sochaczewskiego (o godz. 22:00).

Organizatorami wydarzenia, którego oficjalnym partnerem była Polska Fundacja Narodowa były Muzeum X Pawilonu Cytadeli Warszawskiej oddział Muzeum Niepodległości, Stowarzyszenie WEST oraz Urząd do Spraw Kombatantów i Osób Represjonowanych.