I Love Poland zwycięża w wyścigu La Larga!

04

maja 2023 r.

La Larga to offshorowy wyścig będący częścią hiszpańskiej imprezy żeglarskiej o nazwie PALMAVELA, która organizowana jest corocznie od 2004 roku. Trasa wyścigu wiodła dookoła Majorki i Miniorki oraz kilku innych niewielkich wysp: El Toro przy zachodnim brzegu Majorki, Isla del Aire na południe od Minorki oraz Archipelagu Cabrera położonego 30 mil morskich na południe od Majorki. Start i meta znajdowały się przy Palmie.

Załoga jachtu Polskiej Fundacji Narodowej pokonała tę trasę w 24 godziny, 38 minut i 50 sekund zwyciężając Line Honours oraz po uwzględnieniu przeliczników wygrywając w kategorii IRC.

Pozostałe jachty grup IRC i ORC 1 tak dobrze nie poradziły sobie z obszarami słabszych wiatrów i kolejna jednostka dotarła na metę dopiero ponad 15 godzin po polskim jachcie.

„Kolejne zwycięstwo „I LOVE POLAND” w sezonie 2023. To pasmo sukcesów w zakresie regatowej rywalizacji oceanicznej w historii Polski. Ostatnie lata przyniosły nam, Polsce tak wiele zwycięstw, że stały się atrybutem I LOVE POLAND. Styczniowy sukces w Transatlantic Race stanowił wyznacznik zwycięstw w całej polskiej biografii oceanicznych rywalizacji regatowych. Niesamowite, że złożony eksperyment, próba przezwyciężenia sztampy komunikowania polskiej dumy i polskiej historii przynosi takie efekty. W międzynarodowym środowisku żeglarzy I LOVE POLAND jest już rozpoznawalnym symbolem polskiej obecności na najbardziej prestiżowych regatach świata. Projekt stanowi unikatowe przedsięwzięcie promujące przede wszystkim Polskę, ale także polskie regatowe żeglarstwo oceaniczne. Ostatni rok to sukcesy regatowe oraz – co istotne – sukcesy szkoleniowe, ponieważ rozszerzyliśmy projekt o model kształcenia młodych polskich żeglarzy oceanicznych. Do preliminarza czterech edycji szkoleń akces zgłosiło ponad 1000 żeglarzy, adeptów i profesjonalistów. Dziękuję kapitanowi i załodze za dostarczanie emocji pasjonatom żeglarstwa oceanicznego i życzę dalszych zwycięstw” – powiedział dr Marcin Zarzecki, prezes Zarządu Polskiej Fundacji Narodowej.

Załogę jachtu podczas regat stanowili po raz kolejny sami Polacy, którzy wyłonieni zostali podczas kolejnych edycji szkoleniowych organizowanych przez Polską Fundację Narodową. Szkolenia mają na celu doskonalenie umiejętności zawodowych zawodników oraz umożliwianie polskim sportowcom spróbowania swoich sił w żeglarstwie oceanicznym – w prestiżowych, międzynarodowych zawodach.

„Cieszymy się, że przygotowana przez nas formuła szkoleń młodego pokolenia polskich żeglarzy przynosi efekty. Jacht I Love Poland rozwija żagle i świetnie sobie radzi w kolejnych regatach w 2023 roku. Warto podkreślić że w załodze jachtu startują tylko polscy sportowcy, w tym ci wyłonieni podczas edycji szkoleniowych, a także członkowie Kadry Narodowej czy mistrzowie Świata i Europy w swoich kategoriach” – dodał Michał Góras wiceprezes Zarządu Polskiej Fundacji Narodowej.

W tym roku ILP wygrał Line Honours regat RORC Transatlantic Race, a następnie był drugi na mecie w RORC Caribbean 600, zajmując 3. miejsce w klasyfikacji IRC Overall. Zwyciężył także w St. Maarten Heineken Regatta, co potwierdza świetną formę polskiej załogi, w której żeglują między innymi uczestnicy Programów Szkoleniowych oraz zawodnicy Polskiego Związku Żeglarskiego.

Jacht I Love Poland, po tym niezwykle udanym startowym weekendzie, jest już z powrotem w Walencji, gdzie załoga przeprowadza zaplanowany i cykliczny serwis przygotowujący jacht do europejskiego sezonu.