I Love Poland wygrywa St. Maarten Heineken Regatta!

06

marca 2023 r.

Jacht Polskiej Fundacji Narodowej od wygranego pierwszego wyścigu nie oddał prowadzenia w klasyfikacji generalnej i zajmując w poszczególnych wyścigach miejsca: 1,1,1,2,2 zwyciężył 43. edycję St. Maarten Heineken Regatta.

Klasyfikacja prowadzona była według kolejności wpływania na metę, a następnie korygowana przelicznikiem uwzględniającym różnice między jachtami klasy VO70 i VO65, które startowały razem. Ostatecznie we wszystkich wyścigach w przypadku I Love Poland miejsca na mecie odpowiadały uzyskanym miejscom po zastosowaniu przelicznika.

Przez cztery dni rywalizacji panowały idealne żeglarskie warunki, a wiatr o sile kilkunastu do 25 węzłów pozwolił na rozegranie wszystkich zaplanowanych wyścigów.

W regatach wystartowało 100 jachtów, które podzielone na grupy rywalizowały codziennie na innych trasach, o innym przebiegu i innej długości.

Pierwszego dnia jachty z grupy CSA 1 pożeglowały dookoła niewielkiej Ile Fourchue, położonej na północny zachód od wyspy St. Barts. W piątek trasa wiodła północną stroną wyspy St. Maarten, przeciwnie do ruchu wskazówek zegara. W sobotę odbył się tak zwany klasyk tych regat, czyli wyścig dookoła wyspy nazywany „The famous Around the Island Race”, w kierunku zgodnym z ruchem wskazówek zegara. Tego dnia na tej trasie ścigały się wszystkie jachty, więc na niektórych znakach zwrotnych bywało bardzo tłoczno. W niedzielę I Love Poland rywalizowała w dwóch wyścigach. Jeden prowadził na wschodni kraniec St. Maarten, a drugi stanowił krótką trasę między bojami ustawionymi przy południowym wybrzeżu i Simpson Bay.

Konkurencja wśród jachtów Volvo była na wysokim poziomie, co ujawniało się szczególnie na startach. Mimo dużych gabarytów łódek odbywała się zacięta rywalizacja o każdy metr i pozycję na linii. Część jachtów startowała w pierwszym etapie regat The Ocean Race, więc jest w trybie regatowym i dobrze strymowana, tym bardziej cieszy kolejne zwycięstwo załogi I Love Poland.

Spotkanie kibiców z załogami podczas St. Maarten Heineken Regatta odbywa się przy podnoszonym moście, pod którym jachty wypływają na trasę regat, a później wracają. Już po poprzednich regatach RORC Caribbean 600 załoga opowiadała, że jest rozpoznawana na ulicach wyspy Antigua, jako członkowie ulubionego jachtu - I Love Poland. Również na St. Maarten, kibice podczas przepływania pod mostem entuzjastycznie witali jednostkę, o czym opowiada kapitan Baranowski: „Na pewno łódka jest bardzo rozpoznawalna, faktycznie słychać było, że to I Love Poland wybrzmiewa, było dużo okrzyków. Nie sądzę, żeby ci wszyscy ludzie wiedzieli, że jesteśmy liderami tabeli, ale łódka jest lubiana, przekaz jest czytelny”.

Załoga I Love Poland po zakończonym niezwykle udanym sezonie regat karaibskich wraca do Europy, czyli przepłynie Ocean Atlantycki z zachodu na wschód.

W tym roku ILP wygrał Line Honours regat RORC Transatlantic Race, a następnie był drugi na mecie w RORC Caribbean 600, zajmując 3. miejsce w klasyfikacji IRC Overall. Zwycięstwo w St. Maarten Heineken Regatta po raz kolejny potwierdza świetną formę polskiej załogi, w której żeglują między innymi uczestnicy Programów Szkoleniowych organizowanych przez Polską Fundację Narodową i zawodnicy Polskiego Związku Żeglarskiego.

Załoga ILP podczas regat St. Maarten Heineken Regatta żeglowała w składzie:

Grzegorz Baranowski – kapitan, sternik

Konrad Lipski – nawigator

Jakub Marciniak – taktyk

Wiktor Kobryń - trymer grota / pitman

Bartosz Nowicki – trymer żagli przednich

Borys Michniewicz -pitman

Jakub Surowiec – trymer grota

Pacyfik Koseski – dziobowy

Adam Głogowski – floater (zmiennik na pozycjach)

Filip Pietrzak - dziobowy

Grzegorz Goździk – młynkowy

Patryk Richter – trymer żagli przednich

Robert Hajduk - fotograf