Polska Fundacja Narodowa wsparła dystrybucję filmu „Filip”

28

lutego 2023 r.

Już dziś wieczorem odbędzie się premiera filmu „Filip” w reżyserii Michała Kwiecińskiego, którego scenariusz powstał na podstawie powieści Leopolda Tyrmanda o tym samym tytule.

Polska Fundacja Narodowa, która od lat wspiera polską kinematografię, jest mecenasem wielu produkcji filmowych, zaangażowała się w promocję oraz dystrybucję filmu w kraju i za granicą.

Obraz opowiada historię chłopaka, tytułowego Filipa, który po tym, jak w okupowanej Polsce stracił rodzinę, znalazł zatrudnienie w luksusowej restauracji hotelowej w III Rzeszy. Bohater ukrywając żydowskie pochodzenie, buduje swój własny świat pełen wygód, przyjaciół i kobiet, jednak zbliżająca się ku końcowi II Wojna Światowa odciska coraz większe piętno na misternie budowanej rzeczywistości.

„Film produkcji TVP „Filip”, to unikająca sztampy opowieść o kontestacji szaleństwa II Wojny Światowej. W zestawieniu z bardziej tradycyjnymi fabułami dotyczącymi tematu, w tej produkcji mamy do czynienia z nieoczywistym przeciwstawianiem się wojennej tragedii z pragnieniem zachowania życia i świadomością funkcjonowania w sytuacji nienormalności. Polska Fundacja Narodowa wspiera polską kinematografię, zarówno filmy fabularne, jak i dokumentalne, traktujące o polskiej historii. W przypadku „Filipa” mamy do czynienia z produkcją, którą powinien poznać widz zagraniczny, właśnie ze względu na uniwersalność przekazu i zekranizowanie pięknej prozy Tyrmanda” – powiedział dr Marcin Zarzecki, prezes Zarządu Polskiej Fundacji Narodowej.

W 2022 roku film został nagrodzony Srebrnymi Lwami na Festiwalu Polskich Filmów Fabularnych w Gdyni. Nagrody indywidualne w czasie Festiwalu otrzymali również: za zdjęcia Michał Sobociński, za charakteryzację Dariusz Krysiak, a za rolę tytułowego Filipa Nagrodę im. Zbyszka Cybulskiego otrzymał Eryk Kulm Jr.

We współczesnym społeczeństwie dominują komunikaty audiowizualne, a zatem obrazy – dzieła filmowe stanowią główne narzędzie komunikacji tematów trudnych, złożonych i wielowątkowych, a taka jest właśnie nowa produkcja Telewizji Polskiej.

„Polska Fundacja Narodowa intensywnie realizuje zróżnicowane spektrum działań zgodnie ze swoją misją, jaką jest podtrzymywanie polskiej pamięci zbiorowej. Opowiadając o polskiej historii i doświadczeniach II Wojny Światowej zaangażowaliśmy się w krajową i zagraniczną dystrybucję filmu, dzięki czemu dotrze on do szerokiego grona odbiorców w Polsce i na całym świecie” – powiedział Michał Góras, wiceprezes Polskiej Fundacji Narodowej.

Kolejny film, w którym wraz z WFDiF oraz TVP partycypuje PFN, dostarczy silnych emocji, wzruszeń i wrażeń, pozostawiając w odbiorcach refleksję nad złożonością ludzkiego życia.

Film trafi do kin w całej Polsce w piątek 3 marca.

Zapraszamy!