Jacht I Love Poland po raz drugi wystartował w Transatlantic Race

10

stycznia 2023 r.

8 stycznia załoga jachtu I Love Poland rozpoczęła sezon startując w 14. edycji regat RORC Transatlantic Race 2023. To drugi start jachtu Polskiej Fundacji Narodowej w tych zawodach. W ubiegłym roku polska załoga z czasem 10 dni 11 godzin 12 minut 50 sekund zakończyła swój debiut w regatach w kategorii jednostek jednokadłubowych i IRC Super Zero na trzecim miejscu.

„Podstawowym celem programu I Love Poland jest promocja Polski poprzez partycypację i sukcesy odnoszone w prestiżowych zawodach regatowych, ale także szkolenie młodych polskich żeglarzy, pasjonatów, którzy jako uczestnicy zawodów regatowych pełnią rolę ambasadorów Polski. W pełni polska załoga, złożona z absolwentów zainicjowanych przez Polską Fundację Narodową szkoleń, niejednokrotnie udowodniła, że potrafi współpracując osiągać cel, którym jest nie tylko konkretne zwycięstwo, ale przede wszystkim stanowienie punktu odniesienia dla młodych polskich żeglarzy. To nie tylko arcyciekawa i efektywna promocja naszego kraju, ale wspaniała przygoda - opowieść o Polsce” – tak o projekcie I Love Poland mówił prezes Zarządu #PFN dr Marcin Zarzecki.

Tegoroczne zmagania rozpoczęły się w niedzielę na Lanzarote na Wyspach Kanaryjskich, skąd po pokonaniu około 3000 mil morskich rywalizujące załogi dotrą do mety na karaibskiej Grenadzie.

Do walki o zwycięstwo ruszyło ponad 200 żeglarzy z 21 państw. Rywalami I Love Poland będą trzy 70-stopowe trimarany, dwa jachty maxi, a także wiele mniejszych jednostek.

Załogę w 14. odsłonie RORC Transatlantic Race 2023 stanową sami Polacy, z czego pięcioro to uczestnicy Programów Szkoleniowych Polskiej Fundacja Narodowej, która od lat wspiera rozwój  młodych żeglarzy oceanicznych. Dzięki szkoleniom mogą oni spróbować swoich sił w prestiżowych, międzynarodowych zawodach.

„Kolejne wyzwania stają przed zespołem I Love Poland. Udział jachtu w regatach Transatlantic Race 2023 to możliwość promocji Polski, ale także szansa sprawdzenia uczestników programu szkoleniowego, organizowanego od 2019 roku przez Polską Fundację Narodową. Trzymamy kciuki za naszych żeglarzy. Jesteśmy przekonani, że będą godnie reprezentować Polskę w regatach, w których udział biorą najlepsze jednostki na świecie i po raz kolejny w tym wyścigu staną na podium” – powiedział Michał Góras członek Zarządu Polskiej Fundacji Narodowej.

Trzymamy kciuki za naszą załogę i życzymy pomyślnych wiatrów!