Polska Fundacja Narodowa fundatorem nagród w Konkursie im. Ignacego Jana Paderewskiego w Madrycie

28

listopada 2022 r.

W dniach 24 – 25 listopada w Madrycie odbył się konkurs polskiej muzyki klasycznej, skierowany do hiszpańskiej młodzieży w wieku 14 – 26 lat.

Polska Fundacja Narodowa realizując statutowe zobowiązania do pięknego opowiadania o Polsce oraz poszukiwania Ambasadorów Polski, zaangażowała się w Konkurs im. Ignacego Jana Paderewskiego w Madrycie, przyznając nagrodę Prezesa Polskiej Fundacji Narodowej.

„Muzyka jest cudowną formą dyplomacji kulturalnej. Zaangażowanie Polskiej Fundacji Narodowej w konkurs im. Ignacego Jana Paderewskiego w Madrycie to naturalny, logiczny projekt dzięki któremu upowszechniamy polską muzykę za granicą, ale także edukujemy i docieramy do wyrafinowanej publiki na obszarze Hiszpanii. Współpraca z Instytutem Polskim w Madrycie umożliwia nam połączenie potencjałów instytucjonalnych, aby skutecznie, poprzez maestrię młodych artystów, promować wybitnego, polskiego pianistę i kompozytora. Przez pryzmat opowieści biograficznej o Paderewskim mówimy także o odzyskaniu przez Polskę niepodległości i o roli Paderewskiego jako męża stanu” – powiedział prezes Zarządu Polskiej Fundacji Narodowej dr Marcin Zarzecki.

Do pierwszej edycji przeglądu im. Ignacego Jana Paderewskiego przystąpiło ponad 20 podmiotów wykonawczych – instrumentalistów smyczkowych, dętych i fortepianowych – w tym soliści oraz zespoły kameralne, składające się z dwóch do sześciu uczestników.

Celem konkursu, organizowanego przez Instytut Polski w Madrycie było przybliżenie i zachęcenie młodych Hiszpanów do poznania polskiej muzyki klasycznej oraz promowanie polskiej historii, kultury i dziedzictwa narodowego, którym bez wątpienia jest twórczość Ignacego Jana Paderewskiego, Fryderyka Chopina czy Henryka Wieniawskiego.

Cieszy nas wysoki poziom artystyczny uczestników i dobór granych przez nich utworów. Właśnie w tym celu zorganizowaliśmy ten konkurs, aby młodych hiszpańskich muzyków zachęcić do sięgania po dorobek wspaniałych i nie tak znanych w Hiszpanii jak np.: Fryderyk Chopin, polskich kompozytorów” – zaznaczyła Dyrektor Instytutu Polskiego w Madrycie Gabriela Słowińska.

Dodatkowo postać patrona konkursu przypomina o historii Polski sprzed ponad 100 lat, gdyż właśnie Ignacy Jan Paderewski poświęcił życie dla Rzeczpospolitej, zyskując miano ojca polskiej niepodległości, bezpośrednio przyczynił się do jej odzyskania i powrotu Polski na mapy świata.

„Dyplomacja kulturalna związana z promocją polskiej historii i kultury poza granicami, to jeden z wektorów działania Polskiej Fundacji Narodowej. Poprzez zaangażowanie Polskiej Fundacji Narodowej w Konkurs im. Ignacego Jana Paderewskiego, organizowany przez Instytut Polski w Madrycie, przyczyniamy się do popularyzacji polskiej muzyki klasycznej na świecie. Ważnym jest aby utwory Fryderyka Chopina, Witolda Lutosławskiego, Henryka Wieniawskiego czy wreszcie ojca polskiej niepodległości Ignacego Jana Paderewskiego mogły na nowo wybrzmieć na Półwyspie Iberyjskim” – dodał Michał Góras, wiceprezes Zarządu Polskiej Fundacji Narodowej.

Laureatami Konkursu im. Ignacego Jana Paderewskiego w Madrycie zostali:

W kategorii zespoły kameralne:

1 miejsce: Trio Kogan
2 miejsce: nie przyznano
3 miejsce: Quintento Mocca

Wyróżnienie: Duo Crescendo

W kategorii soliści od 14 do 19 lat:

1 miejsce: Esteban Jimenez
2 miejsce: Aida Kerimbayeva
3 miejsce: Carlos Olivas

W kategorii soliści od 20 do 26 lat:

1 miejsce: Nicolas Castor
2 miejsce: Isabel Anaya
3 miejsce: Daniel Forte

Wyróżnienie dla najlepszego pianisty akompaniującego: Graham Jackson.