Polska Fundacja Narodowa ufundowała nagrody dla laureatów Festiwalu Filmów Naukowych!

19

listopada 2022 r.

W dniach 18-19 listopada w Warszawie w Centrum Zaawansowanych Materiałów i Technologii CEZAMAT Politechniki Warszawskiej odbył się I Ogólnopolski Festiwal Filmów Naukowych, w którego organizację zaangażowała się Polska Fundacja Narodowa.

Festiwal skierowany do młodzieży i osób dorosłych, prezentuje wszystkie gatunki filmowe, które swoją tematyką odwołują się do szeroko rozumianej nauki i nowinek technicznych.

„Celem festiwalu jest popularyzacja i pogłębienie wiedzy naukowej oraz propagowanie nowoczesnych technologii. Udział w Festiwalu ma rozszerzyć dyskusję o najnowszych odkryciach technicznych, współczesnej i szeroko pojętej nauce. To właśnie przyszłościowe kierunki, które wytyczają szeroki horyzont działania, a takie m.in. projekty są wspierane przez Polską Fundację Narodową.” - powiedział wiceprezes zarządu Polskiej Fundacji Narodowej Michał Góras.

Festiwal rozpoczął się od premierowego pokazu specjalnego filmu „Liczba doskonała” oraz spotkania z reżyserem filmu Krzysztofem Zanussim. Podczas ścisłego przeglądu konkursowego zaprezentowanych zostało 12 filmów (5 pełnometrażowych i 7 krótkometrażowych), a dodatkowo widzowie mogli zobaczyć również obraz „Science Friction” w reżyserii Emery Emeriego. Na zakończenie dwudniowego wydarzenia odbył się panel dyskusyjny „Gatunki zmącone. Czy film naukowy istnieje”. Ostatnim punktem festiwalu było ogłoszenie wyników i przyznanie ufundowanych przez Polską Fundację Narodową nagród w dwóch kategoriach: film krótkometrażowy (o długości nie mniej niż 10 minut oraz nie więcej niż 60 minut) oraz film pełnometrażowy (o długości powyżej 60 minut).

Najlepszym filmem krótkometrażowym Festiwalu Filmów Naukowych okazał się obraz Karoliny Juszczyk „Sztuka naskalna – z Polski do Wenezueli. Historia odnalezionego manuskryptu”, a najlepszym filmem pełnometrażowym wybrano film Thora Kleina "Geniusze". Nagrody wręczył prezes Zarządu Polskiej Fundacji Narodowej dr Marcin Zarzecki.

„Wspieramy polską kinematografię w obszarach produkcji i dystrybucji zagranicznej. Upowszechniamy polskie produkcje oraz koprodukcje za granicą, także poprzez zaangażowanie w działania promujące filmy. W przypadku Festiwalu Filmów Naukowych mamy do czynienia z możliwością nie tylko promowania filmów, ale także innowacyjnych osiągnięć nauki i zaawansowanej technologii.  Wszyscy funkcjonujemy w kulturze audiowizualnej, i produkcje filmowe stanowią niezwykłe efektywny instrument edukowania oraz wspierania sektora badawczo-rozwojowego” - powiedział dr Marcin Zarzecki, prezes zarządu Polskiej Fundacji Narodowej.