Polska Fundacja Narodowa wsparła promocję filmu „PROROK”

09

listopada 2022 r.

We wtorek 8 listopada odbyła się polska premiera filmu „Prorok”, stworzonego przez Michała Kondrata i Fundację Filmową im. Św. Maksymiliana Kolbe.

„Prorok" to film fabularny o Błogosławionym Kardynale Stefanie Wyszyńskim, Prymasie Polski, który po latach internowania przez władze komunistyczne, ponownie staje na czele Kościoła w Polsce.

W filmie pokazane zostały znane i mniej znane wątki z życia Błogosławionego Kardynała Stefana Wyszyńskiego – w tej roli niezwykle podobny do Prymasa Sławomir Grzymkowski – na tle ważnych dla Polski wydarzeń historycznych, chociażby takich jak obchody Milenium Chrztu Polski w 1966 czy wydarzenia z Trójmiasta z grudnia 1970 roku.

„Polska Fundacja Narodowa wsparła dystrybucję zagraniczną produkcji „Prorok”. To kolejne zaangażowanie PFN w działalność kinematografii polskiej za granicą. Jesteśmy przekonani, że funkcjonując w kulturze audiowizualnej, właśnie poprzez filmy możemy upowszechniać różne wątki z historii Polski. Poprzednia nasza kooperacja z producentami i reżyserami odpowiedzialnymi za „Proroka” była nader owocna, a przede wszystkim doprowadziła do sukcesu poprzedniego filmu „Miłość i miłosierdzie” na trudnym rynku amerykańskim. Obecna opowieść filmowa pozwala nam ukazać międzynarodowej widowni osobę Błogosławionego Kardynała Stefana Wyszyńskiego, a przez pryzmat jego biografii - walkę z reżimem komunistycznym oraz wydarzenia grudniowe na Wybrzeżu” - powiedział dr Marcin Zarzecki, prezes Zarządu Polskiej Fundacji Narodowej.

Prymas Polski przedstawiony jest jako nieugięty przywódca, który nie boi się wchodzić w dyskurs z komunistami, którzy chcą zniszczyć Kościół w Polsce, a jednocześnie jako człowiek niezachwianej wiary, widzący więcej i głębiej niż jego przeciwnicy. Propagowane przez Błogosławionego wartości wolności, miłości i godności człowieka stają się w pewien sposób przyczyną upadku komunizmu w Polsce.

Polska Fundacja Narodowa wsparła promocję i dystrybucje filmu w Stanach Zjednoczonych. „Prorok” zostanie pokazany na terenie Stanów Zjednoczonych w największych sieciach multipleksów, w ponad 500 kinach. Oprócz tego będzie wyświetlany na licznych spotkaniach z udziałem amerykańskich hierarchów Kościoła Katolickiego, przedstawicieli dyplomacji i dziennikarzy.

„Film „Prorok” to wyjątkowa szansa na promocję postaci polskiego Błogosławionego – Kardynała Stefana Wyszyńskiego, Prymasa Polski, bohatera, który nie bał się samodzielnie podjąć negocjacji z władzą komunistyczną, a przez pryzmat jego życia, na promocję Polski, polskiej historii, wartości i kultury. Jest to film o uniwersalnych wartościach jakimi są miłość, przyjaźń, dialog i szczerość. Te wartości są ponadczasowe niezależne od kręgów kulturowych, społecznych i politycznych” – powiedział wiceprezes Zarządu Polskiej Fundacji Narodowej Michał Góras.

To kolejne z działań, które z okazji 104. rocznicy odzyskania przez Polskę niepodległości wspiera Polska Fundacja Narodowa.

Film można obejrzeć w kinach w Polsce od 11 listopada a premiera w Stanach Zjednoczonych zaplanowana jest na 15 listopada.