Finał sezonu Mistrzostw Świata WRC z punktami dla Marczyka i Gospodarczyka

24

października 2022 r.

W dniach 21 – 23 października odbył się 57. RallyRACC Catalunya - Costa Daurada, który był 12. rundą sezonu Rajdowych Mistrzostw Świata WRC i zarazem ostatnią w tegorocznej kampanii dla Mikołaja Marczyka i Szymona Gospodarczyka. Polska załoga zajęła w Katalonii wysokie 10. miejsce w mocno i licznie obsadzonej klasie WRC 2 Open oraz świetne 6. miejsce w klasie WRC 2 Junior, wyrywając jedną pozycję na ostatnim odcinku rajdu.

Miko Marczyk to kierowca Orlen Teamu, a także stypendysta programu PFNteam100, realizowanego od 2017 roku przez Polską Fundację Narodową, która przez ostatnie lata dumnie wspierała ponad 400 sportowców, którzy łącznie zdobyli prawie 600 medali na arenie międzynarodowej.

„PFNteam100 to program Polskiej Fundacji Narodowej dedykowany dla polskich, młodych mistrzów sportu. Program wspierał i wspiera najwybitniejszych reprezentantów dyscyplin olimpijskich i paraolimpijskich, ale obejmuje nie jedynie rywalizację olimpijską. Pan Mikołaj Marczyk jest mistrzem rajdowym w kategorii WRC2 i jesteśmy przekonani, że w 57. RallyRACC Catalunya – Costa Daurada będzie wspaniale reprezentował Polskę” – powiedział dr Marcin Zarzecki, prezes zarządu Polskiej Fundacji Narodowej.

Załoga Marczyk- Gospodarczyk podczas Rajdu Katalonii powróciła na nawierzchnię asfaltową po sześciomiesięcznej przerwie. Duet w Škodzie Fabii Rally2 evo szybko przestawił się na nowy tryb i był niezwykle konkurencyjny na krętych hiszpańskich trasach. Uczestnicy Rajdu w piątek przejechali osiem odcinków specjalnych o łącznej długości niemal 119 kilometrów. W sobotę załogi pokonały siedem prób, a ich dystans był podobny do piątkowego etapu. Rajd tradycyjnie zakończył się w niedzielę finałowymi czterema próbami, wraz z Power Stagem Riudecanyes.

„Meta tak długiego i wymagającego Rajdu Katalonii to dla nas duży sukces. Ta impreza dała nam mnóstwo doświadczenia. Najważniejsza jest nauka – dokładnie poznaliśmy charakterystykę rajdu i na pewno wykorzystamy to w przyszłości. (…) Na Power Stage biliśmy się na ułamki sekund z rywalami i to my wyszliśmy z tej walki zwycięsko. Wytrzymaliśmy to tempo, zarówno psychicznie, jak i fizycznie, co dobrze o nas świadczy. Jestem przekonany o tym, że za rok tutaj wrócimy i powalczymy o najwyższe pozycje” – komentował na gorąco kierowca Mikołaj Marczyk.

To był bardzo dobry występ załogi Marczyk – Gospodarczyk, którzy wygrali kolejny odcinek w klasie WRC 2 Junior i wbili się na podium w WRC 2 Open. Polska załoga regularnie notowała czasy w czołówce, co ostatecznie pozwoliło im na zajęcie wysokiego 10. miejsca w klasie WRC 2 Open, w której wystartowało ponad 30 załóg oraz 6. pozycji w klasie WRC 2 Junior.

„Wspieranie polskiego sportu oraz promocja Polski poza jej granicami jest jednym z kluczowych celów statutowych Polskiej Fundacji Narodowej, dlatego z dumą zaangażowaliśmy się w organizację startów wybitnego kierowcy Mikołaja Marczyka w Rajdowych Mistrzostwach Świata w kategorii WRC2” – dodał wiceprezes PFN Michał Góras.

Rajd Katalonii zakończył pierwszy sezon startów Marczyka i Gospodarczyka w Rajdowych Mistrzostwach Świata. Załoga zachwycała kibiców i ekspertów swoim tempem, stając na podium w swoich debiutach w niesamowicie wymagających imprezach, jak Rajd Portugalii, czy Rajd Finlandii. To prawdopodobnie pozwoli na zajęcie 6. miejsca w stawce najlepszych juniorów świata.

- Ten sezon bardzo przypomina mi rok 2020. Wtedy debiutowaliśmy w mistrzostwach Europy i musieliśmy nauczyć się nowych rajdów – ich charakterystyki. Ta wiedza zaprocentowała tym, że w 2021 roku byliśmy na trasach ERC jedną z najszybszych załóg i zdobyliśmy tytuł mistrzów Europy juniorów. Wierzę w to, że tutaj będzie podobnie. W 2022 roku celem była nauka i poznanie nowych rajdów, nowego cyklu – mistrzostw świata. Cel zrealizowaliśmy w 100 procentach. Ogrom wiedzy, którą zebraliśmy, będzie bezcenny w przyszłości. Jestem przekonany o tym, że w przyszłym sezonie będziemy walczyli o najwyższe pozycje. Jesteśmy gotowi do walki o przyszłość – wtrącił na koniec Marczyk, podsumowując jednocześnie sezon 2022.