Należący do Polskiej Fundacji Narodowej jacht I Love Poland po raz kolejny wystartuje w prestiżowym wyścigu Rolex Middle Sea Race

21

października 2022 r.

43. edycja regat Rolex Middle Sea Race wyruszy w sobotę 22 października.

Sam start uważany jest za jeden z najbardziej widowiskowych w żeglarstwie, gdyż Grand Harbor w Vallettcie stanowi naturalny amfiteatr, a rywalizację rozpoczyna armatni wystrzał z zabytkowych fortyfikacji na Malcie. Trasa mierząca około 606 mil morskich, czyli około 1122 km prowadzi z Malty przez Cieśninę Mesyńską u wybrzeży Włoch i dookoła Sycylii. Punktami nawigacyjnymi są niewielkie wyspy na Morzu Śródziemnym oraz aktywne wulkany, w tym Etna. Końcówka pętli wyznaczającej trasę to przejście przez Kanał Południowy Comino pomiędzy małą wyspą Comino a Maltą z metą przy wejściu do portu Marsamxett. Trasa jest malownicza, ale też bardzo wymagająca. Żeglarze mogą spodziewać się każdych warunków, zarówno strefy ciszy, jak i gigantycznych fal ze sztormowymi porywami wiatru. Wyzwaniem jest każdy odcinek, gdyż po każdej zmianie kursu warunki wiatrowe i morskie mogą się diametralnie zmienić. Do regat zgłosiło się ponad 100 jachtów z 30 państw.

Jacht I Love Poland dwukrotnie uczestniczył w tych regatach, w 2020 roku w spektakularnym stylu jako pierwsza jednostka przecinająca linię mety i wygrywająca w klasyfikacji Line Honours w czasie 3 dni 23 godziny i 58 minut, natomiast rok temu był to pierwszy start tego jachtu w całkowicie polskim składzie. Od tego czasu załogę podczas regat tworzą tylko Polacy, wśród nich uczestnicy realizowanych z powodzeniem Programów Szkoleniowych oraz zawodnicy Kadry Narodowej współpracującego z Polską Fundacją Narodową Polskiego Związku Żeglarskiego.

W tym roku za sterem stanie, tak jak w poprzednich latach kapitan jednostki Grzegorz Baranowski, a wśród 14-osobowej załogi znajdzie się między innymi czterech zawodników PZŻ ścigających się w olimpijskiej klasie 49er oraz srebrna medalistka Igrzysk Olimpijskich w Tokio 2020 - Agnieszka Skrzypulec.

I Love Poland to projekt żeglarski promujący Polskę za granicą. Zrodził się z inicjatywy Polskiej Fundacji Narodowej i zakłada udział polskiego jachtu w najważniejszych i najbardziej prestiżowych regatach na świecie oraz szkolenie młodego pokolenia polskich regatowych żeglarzy oceanicznych z wykorzystaniem nowoczesnego jachtu, świetnego zespołu i najnowszych rozwiązań technicznych. W tym celu Polska Fundacja Narodowa sfinansowała zakup jednokadłubowego jachtu najnowszej generacji Volvo Open 70 o długości 21,5 i szerokości 5, 35 oraz 34. metrowym maszcie.

Równolegle PFN finansuje organizację programów szkoleniowych, które pozwalają wyłonić najzdolniejszych młodych żeglarzy w Polsce, a najlepszym z nich umożliwić reprezentowanie Polski w załodze I Love Poland. Od 2019 roku do programów szkoleniowych łącznie zgłosiło się 1173 kandydatów, wybrano 44 laureatów, a 9 osób wytypowano do załogi jachtu I LOVE POLAND.