W Centrum Olimpijskim w Warszawie odbyło się spotkanie podsumowujące 4 lata projektu PFNteam100 realizowanego przez Polską Fundację Narodową

05

stycznia 2022 r.

W obecności Wicepremiera, Ministra Kultury i Dziedzictwa Narodowego Pana Prof. Piotra Glińskiego oraz Ministra Sportu i Turystyki Pana Kamila Bortniczuka odbyło się spotkanie podsumowujące stypendialny program PFNteam100 skierowany do sportowców olimpijskich i paraolimpijskich, będących członkami kadr narodowych wszystkich polskich związków sportowych.

PFNteam100 to program Polskiej Fundacji Narodowej oraz Ministerstwa Sportu i Turystyki, realizowany we współpracy z Instytutem Sportu - Państwowym Instytutem Badawczym. To pierwszy tego typu program w Polsce, wspierający młodych sportowców – członków Kadry Narodowej, w dążeniu do sukcesów i medali. Jego założeniem jest uruchomienie stypendiów dla młodych, utalentowanych, polskich sportowców, które pozwalają na łączenie kariery sportowej i ciężkich treningów z nauką, podnoszenie kwalifikacji zawodowych, a także godne reprezentowanie Rzeczypospolitej na świecie. Unikalność projektu polega na uczeniu odpowiedzialności za podejmowane decyzje sportowe, życiowe i ekonomiczne.

Od momentu rozpoczęcia programu PFNteam100 w 2017 roku korzystało z niego 430 sportowców, którzy zdobyli łącznie 574 medale w sportach olimpijskich i paraolimpijskich, na imprezach międzynarodowych o randze Mistrzostw Europy i Mistrzostw Świata.

„Ponad 4 lata programu, prawie 500 stypendystów, prawie 600 medali na imprezach rangi mistrzowskiej w dyscyplinach olimpijskich i paraolimpijskich. Myślę, że to najlepiej mówi o programie. Największym sukcesem tego programu, jest to że tak wiele młodych ludzi, zdolnych wspaniałych sportowców, mogło się rozwijać sportowo i miało zapewnione spokojne funkcjonowanie.”- powiedział Wiceprezes Rady Ministrów, Minister Kultury i Dziedzictwa Narodowego Pan Prof. Piotr Gliński.

Igrzyska, które odbywały się w zeszłym roku w Tokio, okazały się dla naszego kraju udane, gdyż polscy sportowcy zdobyli na nich 14 medali. Beneficjenci programu Polskiej Fundacji Narodowej w znaczącym stopniu przyczynili się do tego sukcesu. Siedmiu z nich zdobyło w sumie 9 medali w pięciu konkurencjach. Podczas Igrzysk Paraolimpijskich sportowcy PFNteam100 wystartowali w 9 dyscyplinach paraolimpijskich, zdobywając 7 krążków.

„W portfolio Polskiej Fundacji Narodowej, program PFNteam100 zajmuje szczególną pozycję. Poprzez system stypendialny mamy realną możliwość udzielania wsparcia młodym mistrzom reprezentującym kilkadziesiąt dyscyplin olimpijskich i paraolimpijskich. Każdy medal zdobyty przez beneficjenta programu PFNteam100 to odrębna historia samodyscypliny i poświecenia, męstwa i pasji. Potrzebujemy autorytetów dla młodych ludzi stąd sportowcy, bohaterowie masowej wyobraźni,  w ramach programu PFNteam100 zobowiązują się także do przestrzegania Kodeksu Etycznego” - powiedział dr Marcin Zarzecki, prezes Zarządu Polskiej Fundacji Narodowej.

Słowa wdzięczności przekazał Wiceprezes Polskiej Fundacji Narodowej Michał Góras: „Pragniemy złożyć słowa podziękowania Panu Prof. dr hab. Piotrowi Glińskiemu, Wiceprezesowi Rady Ministrów, Ministrowi Kultury i Dziedzictwa Narodowego, za wizję, merytoryczny nadzór i nieustanne wsparcie związane z realizacją tego złożonego programu. Dziękujemy naszym Darczyńcom i Członkom Rady Fundacji za zrozumienie, że profesjonalny sport jest pięknym sposobem opowiadania o Polsce. Jesteśmy dumni, że możemy wspierać polskich Olimpijczyków i Paraolimpijczyków, którzy w naturalny sposób reprezentując Polskę na arenie międzynarodowej, stają się najlepszymi, sportowymi ambasadorami Polski.”

Słowa podziękowania za dotychczasowe wsparcie stypendialne PFNteam100, w imieniu beneficjentów programu, przekazali także Sylwia Zyzańska i Bartłomiej Mróz.

„Jak wszyscy wiemy, życie sportowca jest bardzo wymagające, potrzebne nam są odpowiednie zasoby, które będą wspierały nasz sportowy rozwój, dzięki programowi PFNteam100 możemy bez stresu przygotowywać się do najważniejszych wydarzeń sportowych, możemy realizować swoje cele, spełniać nasze marzenia, możemy z dumą reprezentować Polskę na arenie międzynarodowej.” – dodała Sylwia Zyzańska, łuczniczka, beneficjentka programu PFNteam100.

„W imieniu wszystkich beneficjentów chcielibyśmy serdecznie podziękować za ten program i wsparcie, które od Was otrzymaliśmy.” – zakończył Bartłomiej Mróz, reprezentant Polski w parabadmintonie, beneficjent PFNteam100.