Premiera filmu "Śmierć Zygielbojma"

03

listopada 2021 r.

3 listopada w Teatrze Narodowym, w Warszawie odbyła się premiera filmu „Śmierć Zygielbojma”, opartej na faktach historii heroicznej walki jednego człowieka o to, by świat dostrzegł tragedię milionów.

Opowieść oparta jest na biografii członka Rządu Polskiego na emigracji Szmula Mordechaja Zygielbojma. Powodem do opowiedzenia niezwykle ważnej a w Polsce mało znanej historii, stało się jedno z najgłośniejszych wydarzeń w dziejach Żydów polskich i jeden z najdramatyczniejszych przejawów protestu, przeciw obojętności „cywilizowanego świata” na żydowską zagładę. Tym zdarzeniem było samobójstwo Szmula Zygielbojma w 1943 roku, w Londynie. Podstawą do poznania jego losów, stało się śledztwo prowadzone przez brytyjskiego koronera.

Postawa głównego bohatera pozwala na dotarcie do istoty problemu, jakim w okresie II Wojny Światowej była tak zwana "wojna o wszystko". Sednem filmu jest także próba ocalenia resztek człowieczeństwa, kiedy przyjdzie poświęcić siebie, by ocalić innych, a także kwestia trwania w stanie niedowierzania, w którym nie tyle brakowało ludziom wiedzy, o tym co naprawdę działo się podczas okupacji, ile miejsca w wyobraźni na przyjęcie tejże.

Film powstał dzięki współpracy Polskiej Fundacji Narodowej z Wytwórnią Filmów Dokumentalnych i Fabularnych oraz Polskim Instytutem Sztuki Filmowej.

W kinach od 5 listopada!!!