Jacht I Love Poland wystartuje w regatach Rolex Middle Sea Race 2021

20

października 2021 r.

Dwudziestego trzeciego października należący do PFN jacht I Love Poland stanie na starcie jednego z najpopularniejszych na świecie regat morskich Rolex Middle Sea Race.

Lista zgłoszeń do 42. edycji tych prestiżowych regat wygląda imponująco. Ponad 120 rywalizujących jednostek spowoduje, że już sam start z Grand Harbour w Valletcie na Malcie będzie wyjątkowym widowiskiem. Największym ze zgłoszonych jachtów jest Skorpios o długości 42,56 m, czyli aż dwukrotnie większy od polskiej jednostki. Rekord trasy, który w 2007 roku osiągnął Rambler wynosi 47 godzin 55 minut i 3 sekundy.

Trasa mierząca około 606 mil morskich prowadzi z Malty przez Cieśninę Mesyńską u wybrzeży Włoch i dookoła Sycylii. Punktami nawigacyjnymi są niewielkie wyspy na Morzu Śródziemnym oraz aktywne wulkany, w tym Etna. Końcówka pętli wyznaczającej trasę to przejście przez Kanał Południowy Comino pomiędzy małą wyspą Comino a Maltą z metą przy wejściu do portu Marsamxett.

I Love Poland, jacht Polskiej Fundacji Narodowej, który w spektakularnym stylu jako pierwsza jednostka przeciął linię mety w 2020 roku, wygrywając w klasyfikacji Line Honours, w tegorocznej edycji będzie rywalizował w klasach IRC/Class1 oraz ORC/Class1. To będą międzynarodowe regaty, w których I Love Poland wystartuje w całkowicie polskim składzie. Polski jacht klasy Volvo Ocean 70 jest przede wszystkim jednostką dydaktyczną, a wśród czternastoosobowej załogi, startującej w Rolex Middle Sea Race 2021, znajdzie się kilku laureatów, realizowanych z powodzeniem, programów szkoleniowych. Niewątpliwie dla całej załogi chwila wystrzału armatniego z zabytkowych fortyfikacji na Malcie, oznaczająca start do wielogodzinnego wyścigu, rozpocznie kolejne ekscytujące żeglarskie wyzwanie.