Film “Śmierć Zygielbojma” na 46. Festiwalu Polskich Filmów Fabularnych w Gdyni

26

września 2021 r.

W dniach 23-26 września w Gdyni odbyła się 46. Edycja Festiwalu Polskich Filmów Fabularnych w Gdyni. Jednym z filmów biorących udział w konkursie głównym był „Śmierć Zygielbojma”.

„Śmierć Zygielbojma” to opowieść o tragicznych losach żydowskiego działacza politycznego, który 12 maja 1943 roku popełnił w Londynie samobójstwo. Jego czyn miał być protestem przeciwko bezczynności świata wobec tragedii Holocaustu.

"Ta historia jest opowiedziana oczami brytyjskiego dziennikarza, który podobnie jak większość ówczesnych ludzi zachodniego świata, nie zdawał sobie w ogóle sprawy ze skali nazistowskich zbrodni." –  wiceprezes Polskiej Fundacji Narodowej Michał Góras

Film został zrealizowany w polsko-angielskiej wersji językowej a zdjęcia robione były w Polsce i w Wielkiej Brytanii. Ma on szansę na stałe wpisać się do kanonu historycznego kina światowego, ze względu na wielostronność postaci, wartkość akcji oraz co najważniejsze postawę głównego bohatera.

"Śmierć Zygielbojma" w reżyserii Ryszarda Brylskiego to film przygotowany w konwencji anglojęzycznej, który będzie dystrybuowany za granicą i wiążemy z nim wielkie nadzieje i ambicje” – powiedział prezes Polskiej Fundacji Narodowej dr Marcin Zarzecki.

Obraz powstał dzięki współpracy Polskiej Fundacji Narodowej z Wytwórnia Filmów Dokumentalnych i Fabularnych oraz Polski Instytut Sztuki Filmowej.

 

Zwiastun filmu