Słuchowiska z cyklu „Dzieci Bliżej Historii” z nagrodami!

20

września 2021 r.

W dniach 17- 20 września w Zamościu odbywał się Festiwal „Dwa Teatry”, na którym słuchowiska Teatru Polskiego Radia, powstałe przy wsparciu Polskiej Fundacji Narodowej, otrzymały nagrody w kategorii słuchowisk dla dzieci i młodzieży.

Jury w składzie Jarosław Gajewski, Grażyna Kawala oraz Ewa Ziętek nagrodziło słuchowisko „Marzycielka” w reżyserii Anny Skuratowicz. Audycja opowiada o historii jedenastoletniej Renki, która w tajemniczy sposób poznaje Marię Skłodowską-Curie, spędza z nią kilka dni, poznając tajniki chemii i fizyki.

Jury konkursowe postanowiło również przyznać nagrodę honorową za rolę kobiecą dla Anny Seniuk w słuchowisku „Prymas” autorstwa i w reżyserii Piotra Skotnickiego. Za rolę męską w słuchowiskach "Ostatni list" Iwony Rusek oraz "Nieznany żołnierz" Piotra Skotnickiego nagrodzony został Stanisław Brudny.  

Projekt Polskiej Fundacji Narodowej, przygotowany we współpracy z Polskim Radiem, ma charakter edukacyjny, ale także pozytywny wpływ na kształtowanie postaw patriotycznych najmłodszych. Obejmuje 22 słuchowiska trwające od 20 do 25 minut, poświęcone najważniejszym narodowym wydarzeniom oraz biografii postaci, które odegrały istotną rolę w historii Polski. Audycje emitowane były na antenie Programu 1 Polskiego Radia od marca do grudnia 2020 roku. 

Wszystkie słuchowiska z cyklu „Dzieci Bliżej Historii” dostępne są pod adresem: https://www.pfn.org.pl/projekty/dzieci-blizej-historii