Polski szlak na Monte Cassino to przykład skutecznej polityki historycznej

18

maja 2021 r.

Na Monte Cassino powstał szlak historyczny, wiodący śladami polskiego natarcia i bitwy o legendarne wzgórze.

18 maja br. w 77. rocznicę bitwy o Monte Cassino, w centrum Cassino, odbyła się uroczystość odsłonięcia ścieżki, w której wzięli udział Mariusz Błaszczak Minister Obrony Narodowej, Enzo Salera, burmistrz Cassino, ambasador Anna Maria Anders oraz Michał Góras wiceprezes Polskiej Fundacji Narodowej.

Szlak wiedzie historyczną drogą żołnierzy 2 Korpusu Polskiego i wytycza go 12 tablic opisanych w trzech językach (polskim, włoskim i angielskim).

Trasa liczy 12 km. i biegnie z centrum miasta m.in przez Drogę Polskich Saperów, Gardziel, aż po strategiczne wzgórze 593, zwane Górą Ofiarną zdobyte przez żołnierzy 3 Dywizji Strzelców Karpackich. Stoi tam do dziś pomnik poświęcony tej formacji.

Pomysłodawcą i twórcą ścieżki jest Wojskowy Instytut Wydawniczy. – Narracja ścieżki to polski głos o udziale naszych żołnierzy w wyzwalaniu Europy ale także przypomnienie niepopularnej prawdy o losie narodu, zaatakowanego we wrześniu 1939 roku przez dwa totalitaryzmy. Taka forma przekazu czyni naszą opowieść szeroko dostępną. To skuteczna polityka historyczna  – powiedział Maciej Podczaski dyrektor WIW.  

Projekt został zrealizowany dzięki wsparciu finansowemu głównego mecenasa projektu – Polskiej Fundacji Narodowej. – Michał Góras, wiceprezes PFN podkreślił, że ścieżka to opowieść o ludziach niezłomnych, którzy zawsze wysoko nieśli sztandar Rzeczypospolitej. A szlak bojowy 2 Korpusu Polskiego jest symbolem polskiej ofiary poniesionej dla wolności własnej ojczyzny ale i innych narodów. To ważny przekaz, zrealizowany na wysokim poziomie.

Instalacja ścieżki i uzyskanie pozwolenia na jej montaż były możliwe dzięki znakomitej współpracy z włoskimi partnerami. Honorowym patronatem objęli tę inicjatywę:  Wicepremier, Minister Kultury, Dziedzictwa Narodowego i Sportu Piotr Gliński, oraz Minister Obrony Narodowej Mariusz Błaszczak.