I LOVE POLAND już na mecie!!!

21

października 2020 r.

Trwające od 17 października na wodach wokół Sycylii regaty Rolex Middle Sea Race właśnie się szczęśliwie zakończyły dla I Love Poland,  Jacht pod polską banderą, jako jednokadłubowa jednostka, pierwszy w swojej klasie przeciął linie mety. To już 41. edycja 600-milowego klasycznego wyścigu żeglarskiego, cenionego na równi z angielskim Rolex Fastnet Race i australijskim Rolex Sydney-Hobart. Jach i załogę w porcie Valletta na Malcie przywitał Ambasador RP Tomasz Czyszek wraz z małżonką.

„W imieniu Zarządu Polskiej Fundacji Narodowej gratuluję Kapitanowi Baranowskiemu i Zespołowi I LOVE POLAND. Idea projektu zakłada promowanie Polski przez ukazanie profesjonalizmu, unikatowych umiejętności, samodyscypliny, wytrwałości i odwagi, czyli atrybutów nie tyle indywidualnych, ale szczególnych właściwości charakteru narodowego, przez które Załoga wzbudza pozytywne emocje i kształtuje postawy świadomych ze swojego dziedzictwa Polaków. Miarą sukcesu jest podejmowanie wyzwań w sytuacjach granicznych. Załoga I LOVE POLAND udowodniła przez udział i sukcesy w ubiegłorocznych i tegorocznych regatach, że należy opowiadać o Polsce przede wszystkim inspirując” – powiedział dr Marcin Zarzecki, Prezes Zarządu PFN.

56 jachtów w tym I LOVE POLAND, jako jeden z trzech w klasie Volvo Open 70 konkurował o wieniec laurowy. Część załogi to absolwenci szkoleń młodych żeglarzy, zapoczątkowanych przez Polską Fundację Narodową. W grudniu 2019 r. ruszyła I edycja rekrutacji do projektu szkoleniowego „I LOVE POLAND”. Nadesłanych zostało ponad 430 zgłoszeń, z czego 106 młodych żeglarzy ma ukończony Zintegrowany Kurs Bezpieczeństwa STCW. Kapituła dokonała wyboru finalistów, którzy wzięli udział w bezpłatnym zgrupowaniu szkoleniowym i stanowią teraz część załogi ILP.

Michał Góras, Wiceprezes Polskiej Fundacji Narodowej powiedział: „Cieszymy się z kolejnego dobrego wyniku naszego jachtu. Przyjęta przez nas nowa formuła projektu zakładająca program szkolenia młodych polskich żeglarzy przynosi zamierzone efekty. Dziękujemy załodze I Love Poland za kolejne pozytywne emocje, jakich nam dostarczyła w tym rejsie. To istotna promocji Polski w niezwykle prestiżowych regatach, w których udział biorą najlepsze jednostki na świecie.”

Załoga I LOVE POLAND powróciła na wodę po przerwie spowodowanej lockdown’em. 2020 rok rozpoczął się dla żeglarzy I LOVE POLAND dobrze, od zdobycia drugiego miejsca (w swojej klasie) w regatach Caribbean 600 pod koniec lutego oraz pierwszego miejsca w St. Maarten Heineken Regatta w marcu. Niestety światowa pandemia miała również wpływ na żeglarstwo – kolejne regaty odwoływano jedne po drugich. 

Z powodu pandemii wywołanej koronawirusem Rolex Middle Sea Race to była ostatnia impreza w kalendarzu dla większości załóg w sezonie 2020 roku.

ZAWODY ZAKOŃCZONE UDZIAŁEM JACHTU w 2020 roku:

24-27.02.2020 – Caribbean 600 Salida de Antigua entre Anguilla y Guadalupe – pierwszy start w regatach po nowym otwarciu projektu (600 milowy nieprzerwany wyścig trwający kilka dni ) zakończony sukcesem:

•           2 miejsce w klasyfikacji „do mety” jednokadłubowców (jedynie za słynnym Wizard’em)

•           5 miejsce w klasie IRC Zero (po uwzględnieniu parametrów poszczególnych jednostek)

•           19 miejsce w klasyfikacji ogólnej IRC na łącznie ponad 70 startujących jednostek, łącznie z wielokadłubowcami

05-08.03.2020 – Heineken Regatta Saint Marteen – start w kolejnych regatach zakończony zwycięstwem

na 6 wyścigów składających się na końcowy sukces jacht zajął odpowiednio:

•         w  3 kategoriach 1 miejsce

•         w  2 kategoriach  2 miejsce

•         w  1 kategorii 3 miejsce

Zobacz galerie