Polska Fundacja Narodowa222 Polska Fundacja Narodowa Polska Fundacja Narodowa Polska Fundacja Narodowa Polska Fundacja Narodowa

Zmodernizowana Izba Pamięci Generała Ryszarda Kuklińskiego

Zmodernizowana Izba Pamięci Generała Ryszarda Kuklińskiego

Po gruntownej modernizacji, 22 czerwca 2018 r. ponownie otwarto w Warszawie Izbę Pamięci generała Ryszarda Kuklińskiego – jedyną taką placówkę w Polsce i w Europie.

Zmodernizowana Izba Pamięci Generała Ryszarda Kuklińskiego

 

          Założona w 2006 roku przez Józefa Szaniawskiego, przyjaciela i pełnomocnika generała, opowiada o bezprecedensowej misji wywiadowczej bohatera Polski i Ameryki. Był „pierwszym oficerem Wojska Polskiego w NATO”, który ryzykując życie swoje i swojej rodziny, podjął samotną walkę z sowieckim okupantem. Uchronił w ten sposób Europę i świat przed wybuchem III wojny światowej. Generał Ryszard Kukliński, pseudonim „Jack Strong", w latach 1972 – 81 zdobył supertajne plany strategiczne agresji ZSRR na Europę Zachodnią i przekazał Amerykanom.

            Po dwunastu latach działalności muzeum doczekało się rozbudowy, modernizacji technicznej i powiększenia ekspozycji. Pojawił się projektor, który pozwala prezentować animowane sowieckie plany III wojny światowej oraz ich konsekwencje dla Polski i Europy. Są trzy multimedialne ekrany, które wyświetlają dotychczas niepublikowane zdjęcia gen. Kuklińskiego oraz filmowe nagrania jego wypowiedzi. Nowość stanowią także pochodzące z ZSRR mapy planowanego sowieckiego ataku na Europę. W osobnym pomieszczeniu, dzięki wykorzystaniu technologii wirtualnej rzeczywistości za pomocą Google VR, można będzie wcielić się w postać „Jacka Stronga”.

            Tło historyczne wydarzeń, o których opowiada muzeum, uzupełniają sylwetki dwóch wielkich ludzi tamtych czasów – Ojca Świętego Jana Pawła II oraz prezydenta Stanów Zjednoczonych Ronalda Reagana. Odegrali oni zasadniczą rolę w upadku komunizmu.

Można też zapoznać się z postacią prof. Józefa Szaniawskiego, ostatniego więźnia politycznego PRL i założyciela muzeum.

            Izba Pamięci Generała Ryszarda Kuklińskiego nie tylko pokazuje wkład Polski w zwycięstwo Ameryki nad komunistycznym totalitaryzmem sowieckim, ale stanowi też promocję tradycji Wojska Polskiego i polskiej roli w XXI wieku w ramach sojuszu NATO.

            „Ryszard Kukliński jest bohaterem dwóch narodów - polskiego i amerykańskiego, człowiekiem który przeciwstawił się imperium zła. Przykładem tego jak ważna jest współpraca pomiędzy Polakami i Amerykanami w walce o wolność, niezależność, bezpieczeństwo naszych narodów. […] Postać gen. Kuklińskiego ma bezcenne znaczenie dla Polski w budowaniu relacji z naszymi sojusznikami z NATO” – pisze o potrzebie pielęgnowania pamięci gen. Kuklińskiego Maciej Świrski – członek Zarządu Polskiej Fundacji Narodowej, która wsparła modernizację Izby Gen. Kuklińskiego.

            Podczas uroczystości otwarcia Izby, w 88. rocznicę urodzin generała, dyrektor placówki Filip Frąckowiak, syn i kontynuator prac prof. Józefa Szaniawskiego, odczytał list wystosowany przez premiera Mateusza Morawieckiego. Szef Urzędu do Spraw Kombatantów i Osób Represjonowanych Jan Józef Kasprzyk odznaczył Filipa Frąckowiaka medalem "Pro Patria".

            Na ścianie kamienicy przy ul. Kanonia 20/22, gdzie znajduje się Izba, umieszczona została pamiątkowa tablica poświęcona gen. Ryszardowi Kuklińskiemu. Odsłonili ją: szef UdSKiOR Jan Józef Kasprzyk, sekretarz stanu w Kancelarii Prezesa Rady Ministrów Anna Maria Anders, członek Zarządu Fundacji im. Józefa Szaniawskiego i poseł Andrzej Melak, były minister obrony narodowej Jan Parys oraz Halina Frąckowiak.

W uroczystości uczestniczyli również żołnierze Batalionowej Grupy Bojowej NATO stacjonujący w Bemowie Piskim oraz dowódca 15. Giżyckiej Brygady Zmechanizowanej gen. Jarosław Gromadziński. 

Powstanie wystawy wsparły Polska Fundacja Narodowa oraz Polskie Górnictwo Naftowe i Gazownictwo.

Muzeum jest otwarte od środy do niedzieli w godz. 11.00 – 18.00. Dla osób niepełnosprawnych przewidziano specjalne udogodnienia. Zwiedzanie jest bezpłatne.

 

Fotorelację z wydarzenia obejrzysz tutaj.

 

Film z wydarzenia:

 

Adres:

Izba Pamięci Generała Ryszarda Kuklińskiego

Warszawa, ul. Kanonia 20/22

 

Więcej informacji:

www.generalkuklinski.com

 

 

 

 

.

 

 

 

 

 

Złóż wniosek