Polska Fundacja Narodowa222 Polska Fundacja Narodowa Polska Fundacja Narodowa Polska Fundacja Narodowa Polska Fundacja Narodowa

PRZYWRACANIE ZAPOMNIANEJ HISTORII

Przywracanie zapomnianej historii

Przywracanie zapomnianej historii. Wyobrażenia o Europie Środkowo-Wschodniej w anglojęzycznych podręcznikach akademickich 2018

 

               W dniach 8 – 23 czerwca odbywa się w Polsce 16. konferencja ,,Przywracanie zapomnianej historii. Wyobrażenia o Europie Środkowo-Wschodniej w anglojęzycznych podręcznikach akademickich”. To projekt zainicjowany w 2006 r. przez profesora Andrzeja S. Kamińskiego z Departamentu Historii Georgetown University w Waszyngtonie, założyciela Fundacji Przestrzeni Obywatelskiej i Polityki Społecznej.

            W anglojęzycznych podręcznikach do nauki historii europejskiej cywilizacji (czy zamiennie: cywilizacji świata lub historii świata), przedmiotu, który obowiązuje na wszystkich kierunkach studiów we wszystkich amerykańskich college’ach, obraz historii, kultury i współczesności Polski i naszej części Europy często jest wypaczony i powiela niechętne nam, a funkcjonujące od dawna interpretacje faktów historycznych.

Celem projektu jest więc krytyczna ocena manuskryptów podręczników; dokonują jej, przed publikacją, specjaliści z Polski, a także – w zależności od tematyki poruszanej przez autorów – z Ukrainy, Niemiec, Węgier, Słowacji czy Białorusi. Manuskrypty otrzymują kilka miesięcy wcześniej, a sama dyskusja, bardzo szczegółowa i wyczerpująca, odbywa się podczas konferencji, w obecności autorów i wydawców. Eksperci zwracają m. in. uwagę na mylne interpretacje, proponują też dodatkową literaturę.

            Moderatorami obrad są prof. Andrzej S. Kamiński, prof. John Merriman i prof. Adam Kożuchowski. W świecie naukowym i wydawniczym konferencja jest wydarzeniem wysokiej rangi. W tym roku na sesjach w Krakowie (9–12 czerwca) i Warszawie (16–19 czerwca) omówionych zostanie 12 pozycji. Uczestnicy konferencji będą też poznawać pamiątki historii w Krakowie, Warszawie, Łańcucie, Muzeum Rodziny Ulmów w Markowej, Muzeum w Palmirach i Zakroczymiu.

 

  

 

Fotorelacja z Krakowa:

 

 

Fotorelacja z Warszawy:

Złóż wniosek