Polska Fundacja Narodowa222 Polska Fundacja Narodowa Polska Fundacja Narodowa Polska Fundacja Narodowa Polska Fundacja Narodowa

PIKNIK WOJSKOWY

Polska Fundacja Narodowa realizuje kolejny projekt – tym razem swój autorski program edukacyjny skierowany do żołnierzy z batalionu NATO, stacjonujących w Polsce. PFN działa prężnie zaledwie od kilku miesięcy, a już na jej koncie pojawiają się nowe autorskie projekty. Trwają prace nad uruchomieniem kolejnych.

Piknik Wojskowy

Polska Fundacja Narodowa realizuje kolejny projekt – tym razem swój autorski program edukacyjny skierowany do żołnierzy z batalionu NATO, stacjonujących w Polsce. PFN działa prężnie zaledwie od kilku miesięcy, a już na jej koncie pojawiają się nowe autorskie projekty. Trwają prace nad uruchomieniem kolejnych.

Fundacja realizuje swój autorski, długofalowy program edukacyjny skierowany do żołnierzy z batalionu NATO, stacjonujących w Polsce. Celem tego kompleksowego, międzyresortowego programu jest przedstawienie żołnierzom amerykańskim, angielskim i rumuńskim najbardziej znaczących aspektów historii Polski XX wieku. Współpraca m.in.: z Amerykanami i Brytyjczykami jest świetną okazją do pozyskania ambasadorów polskiej racji stanu.


Inauguracja projektu nastąpiła podczas Pikniku Wojskowego zorganizowanego z okazji wizyty w Polsce prezydenta USA Donalda Trumpa. Program przewidziany jest do realizacji przez najbliższych kilka lat i obejmować będzie swoim zasięgiem wszystkich stacjonujących w Polsce żołnierzy sojuszu północnoatlantyckiego.


Na potrzeby Pikniku Wojskowego Polska Fundacja Narodowa przygotowała „namiot edukacyjny”, w którym każdy uczestnik pikniku mógł spotkać się ze świadkami historii oraz posłuchać ciekawych wykładów. W czasie pięciu godzin trwania pikniku odbyły się wykłady i spotkania poświęcone następującej tematyce:
1. Generał Ryszard Kukliński –polski oficer, który uchronił Europę przed atakiem nuklearnym ze strony ZSRR. Wykład prezentowany był przez Dyrektora Izby Pamięci płk. Kuklińskiego Filipa Frąckowiaka. Wykładowi towarzyszyła wystawa plenerowa przygotowana na potrzeby programu prowadzonego przez PFN.
2. Spotkanie z Witoldem Mieszkowskim, synem kmdr Stanisława Mieszkowskiego, polskiego oficera aresztowanego, sądzonego i zamordowanego przez komunistów.
3. Spotkanie ze Sprawiedliwymi wśród Narodów Świata.
4. Spotkanie z kombatantem
5. Nigdy nie zostawiamy swoich żołnierzy. Wykład na temat poszukiwania nieznanych miejsc pochówku ofiar totalitaryzmu komunistycznego poprowadził dr Rafał Leśkiewicz z IPN
6. O Muzeum Żołnierzy Wyklętych i Więźniów Politycznych PRL w Warszawie opowiedział Dyrektor tego muzeum dr Jacek Pawłowicz.
Namiot edukacyjny PFN był jedynym miejscem na Pikniku Wojskowym, w którym wszyscy zainteresowani mieli szansę „spotkać się z historią”. Wykłady organizowane przez PFN cieszyły się bardzo dużym zainteresowaniem. Uczestniczyli w nich obecni na pikniku żołnierze amerykańscy i angielscy. Wszyscy goście namiotu edukacyjnego PFN otrzymywali wpinki związane z historią polskiego wojska: „Guzik Katyński”, Polskę Walczącą, Ryngraf Żołnierzy Wyklętych. Goście ze Stanów oraz Wielkiej Brytanii otrzymali, dodatkowo, książkę-przewodnik po polskiej historii oraz foldery poświęcone gen. Kuklińskiemu.
W przygotowaniu „namiotu edukacyjnego” PFN otrzymała pomoc ze strony IPN oraz NCK.

Kolejnym wydarzeniem związanym z programem edukacyjnym przygotowywanym przez PFN z myślą o żołnierzach batalionu NATO była wizyta 41 żołnierzy w Warszawie w dniu 1 sierpnia 2017 r. PFN zorganizowała tego dnia delegacji żołnierzy z batalionu w Bemowie Piskim lekcję historii o Powstaniu Warszawskim. Żołnierze po swoim przyjeździe do Warszawy odwiedzili Muzeum poświęcone osobie bł. ks. Jerzego Popiełuszki, zaś o godzinie 17:00 wraz z pracownikami PFN uczestniczyli w uroczystościach przy pomniku Gloria Victis na Cmentarzu Wojskowym na Powązkach w Warszawie.


Każdy z żołnierzy otrzymał od PFN wpinkę z symbolem Polski Walczącej na pamiątkę tego wyjątkowego dnia.
Piknik Wojskowy oraz wizyta w dniu 1 sierpnia delegacji z batalionu NATO z Bemowa Piskiego to tylko preludium programu przygotowywanego przez PFN, który swoim zasięgiem ma szasnę objąć kilkadziesiąt tysięcy żołnierzy paktu północnoatlantyckiego stacjonujących w Polsce w ciągu najbliższych lat. Dzięki temu programowi mamy unikalną szansę zaprezentować im wyjątkową historię wyjątkowego kraju, jakim jest Polska, a tym samym budować pozytywny wizerunek Polski na świecie – a jest to najważniejszy cel Polskiej Fundacji Narodowej.

Złóż wniosek