Polska Fundacja Narodowa222 Polska Fundacja Narodowa Polska Fundacja Narodowa Polska Fundacja Narodowa Polska Fundacja Narodowa

PISZĄ O POLSCE

Polska, Izrael, USA – wspólne obchody Dnia Pamięci o Holokauście

We środę 11 kwietnia w Departamencie Stanu USA odbyły się współorganizowane przez ambasady Polski i Izraela obchody Dnia Pamięci o Holokauście.

We środę 11 kwietnia w Departamencie Stanu USA odbyły się współorganizowane przez ambasady Polski i Izraela obchody Dnia Pamięci o Holokauście. Uczestnicy uroczystości wysłuchali wykładu o Irenie Sendlerowej – polskiej opiekunce społecznej, która razem z grupą współpracowników uratowała z warszawskiego getta od kilkuset do 2500 (według różnych źródeł) żydowskich dzieci. W 1965 roku Instytut Yad Vashem nadał jej tytuł „Sprawiedliwej wśród narodów świata”.

O Irenie Sendlerowej mówił podczas obchodów Zygmunt Rolat, mieszkający w USA polsko-żydowski filantrop; pokazano także film Historia Ireny Sendlerowej polskiego reżysera Andrzeja Wolfa.

Jednocześnie upamiętniono 75. rocznicę powstania w warszawskim getcie.

Dzień Pamięci Ofiar i Bohaterów Holokaustu, nazywany Jom HaShoa, obchodzony jest dla uczczenia pamięci sześciu milionów Żydów – ofiar Holokaustu z lat II wojny światowej.

www.thenews.pl/1/10/Artykul/358193,Poland-Israel-US-mark-Holocaust-Memorial-Day

Złóż wniosek