Polska Fundacja Narodowa222 Polska Fundacja Narodowa Polska Fundacja Narodowa Polska Fundacja Narodowa Polska Fundacja Narodowa

AKTUALNOŚCI

Polska Fundacja Narodowa rozszerza współpracę z Fundacją Józefa Szaniawskiego

12 marca 1999 roku Polska została członkiem NATO. W 19. rocznicę tego wydarzenia Polska Fundacja Narodowa podjęła decyzję o modernizacji ekspozycji Izby Pamięci Generała Kuklińskiego oraz uruchomieniu przez Izbę programów edukacyjnych.

Jest to kolejny etap współpracy obu Fundacji. Wcześniej wspólnie pracowano przy organizacji Pikniku Wojskowego w Warszawie oraz wykładów w jednostce NATO w Bemowie Piskim. Po jednym z takich wykładów, gen. Ben Hodges – Głównodowodzący amerykańskich Wojsk Lądowych w Europie, odwiedził Izbę i zaprosił organizatorów wykładów na prelekcje o generale Kuklińskim do wszystkich jednostek US Army w Europie.

Ryszard Kukliński nie zgodził się na sowiecką dominację nad Polską. Pierwszy polski oficer w NATO zdobył i przekazał do USA plany rozpętania III wojny światowej przez komunistyczne Imperium Zła. Przekazując te plany pułkownik Kukliński pomógł Ameryce w wygraniu Zimnej Wojny z Sowietami. Potwierdziły to nie tylko autorytety polityczne, wojskowe i wywiadowcze USA, ale także sowieccy marszałkowie i generałowie. Dla Polaków III wojna światowa byłaby katastrofą. Bez względu na jej wynik, Polska stałaby się atomowym pobojowiskiem.

Izba Pamięci Generała Kuklińskiego powstała w 2006 roku, mieści się na 103 m2 powierzchni i gościła już ponad 120 000 odwiedzających, z czego obcokrajowcy stanowili 25 %. Wstęp na wystawę jest wolny. Istniejący wystrój Izby oraz ekspozycja stała wymagają unowocześnienia i dostosowania ich do potrzeb współczesnego odbiorcy. Konieczne jest również opracowanie programów edukacyjnych skierowanych do szerokiej grupy odbiorców w Polsce i za granicą, które będą realizowane przez Izbę przez kolejne dwa lata. Izba w nowej odsłonie zostanie otwarta 13 czerwca 2018 roku, w dniu 88. urodzin generała Ryszarda Kuklińskiego.

Złóż wniosek