Polska Fundacja Narodowa222 Polska Fundacja Narodowa Polska Fundacja Narodowa Polska Fundacja Narodowa Polska Fundacja Narodowa

AKTUALNOŚCI

Polska premiera filmu „Poland: The Royal Tour” w Wieliczce

W poniedziałek 8 lipca w Kopalni Soli „Wieliczka” odbędzie się polska premiera filmu „Poland: The Royal Tour” z udziałem premiera Mateusza Morawieckiego. Film zrealizowany został przez słynnego amerykańskiego dziennikarza Petera Greenberga wraz z Polską Fundacją Narodową dla amerykańskiej telewizji PBS. Zgodnie z formułą produkcji, gospodarzem filmu jest premier Mateusz Morawiecki.

Film został zaprezentowany w Stanach Zjednoczonych w kwietniu na pokazach premierowych w tak prestiżowych lokalizacjach, jak: Amerykańska Akademia Filmowa w Los Angeles, The Lyric Opera w Chicago, jak również Muzeum Guggenheima w Nowym Jorku. Był i jest emitowany w telewizji PBS, amerykańskiej sieci 354 stacji, z których już w 50 oddziałach PBS i miastach został dwukrotnie wyemitowany, a w niektórych czterokrotnie. Do miast „podbitych” polsko-amerykańską produkcją możemy zaliczyć m.in. Nowy York, Waszyngton, Dallas, Los Angeles, Orlando, Cleveland, Columbus czy Kentucky i wiele innych.

„The Royal Tour” to seria filmów dokumentalnych przedstawiająca historię, kulturę i przyrodę najciekawszych państw świata. Zgodnie z formułą filmów przewodnikiem oprowadzającym widza jest urzędujący szef państwa lub rządu. Poprzednie edycje „The Royal Tour” były realizowane m.in. w Izraelu, Meksyku i Jordanii.

Pomysłodawcami serii i amerykańskimi producentami filmu są Peter Greenberg, dziennikarz telewizji CBS i PBS, laureat nagrody Emmy, znany również jako „The Travel Detective” (CBS News), oraz Mitchell Cannold, producent filmów dokumentalnych, laureat nagrody Producers Guild of America, nominowany do nagrody Emmy w kategorii wybitny serial dokumentalny.

Film „Poland: The Royal Tour” trwa 56 minut, amerykańscy widzowie, a teraz także polscy, mogą zobaczyć w nim m.in.: Warszawę, Wrocław, Kraków, Wieliczkę, Malbork, Gdynię, Góry Świętokrzyskie, a także obóz Auschwitz-Birkenau. Organizacja planu zdjęciowego na terenie całego kraju była olbrzymim wyzwaniem logistycznym i organizacyjnym. Zdjęcia do filmu realizowane były w okresie od września do listopada 2018 roku przez trzy zespoły operatorskie mające do dyspozycji m.in. drony i śmigłowiec do zdjęć lotniczych. 

– Film ukazuje Polskę oczami Amerykanów – opowiadamy o historii, oprowadzamy po najpiękniejszych miejscach, przełamujemy mity i stereotypy. A robimy to z rozmachem, którego trudno odmówić Amerykanom: kilkudziesięcioosobowa ekipa, drony, śmigłowce, samoloty, jachty, a nawet… okręty Marynarki Wojennej! Choć nasz film jest dokumentem, a nie pełnometrażową fabułą, to widać w nim dynamikę, której nie ma w rodzimych produkcjach dokumentalnych.” – podkreśla polski producent filmu Piotr C. Śliwowski, producent takich filmów jak „Miasto ruin”, „Powstanie Warszawskie” i „Warsaw Uprising” – oficjalnego kandydata do Oscara w 2014 r.

– Kopalnia Soli w Wieliczce jako miejsce polskiej premiery filmu została wybrana nieprzypadkowo. To właśnie ta kopalnia jako pomnik historii, wpisana również przez UNESCO na Listę światowego dziedzictwa, jest jednym z symboli Polski, a także jednym z wartych uwagi miejsc w Polsce, z których jesteśmy dumni, a które zostały zaprezentowane w filmie „Poland: The Royal Tour” – dodaje Robert Lubański, wiceprezes Polskiej Fundacji Narodowej.

 

Złóż wniosek