Polska Fundacja Narodowa222 Polska Fundacja Narodowa Polska Fundacja Narodowa Polska Fundacja Narodowa Polska Fundacja Narodowa

AKTUALNOŚCI

Daniel Libeskind w Polsce

Urodzony w Łodzi, światowej sławy architekt – Daniel Libeskind spotkał się z miłośnikami architektury 27 lutego w wyjątkowym miejscu – Kopalni Soli w Wieliczce. Ten wirtuoz przestrzeni przyleciał do Polski na zaproszenie Polskiej Fundacji Narodowej w ramach projektu 100×100.

Daniel Libeskind jest polsko-amerykańskim architektem. Budynki, które powstały na podstawie jego projektów można podziwiać na całym świecie. Te najbardziej znane to min.: Muzeum Żydowskie w Berlinie, Imperial War Museum North w Manchesterze, Muzeum Żydowskie w San Francisco. Daniel Libeskind jest również autorem projektu zagospodarowania Ground Zero po World Trade Center w Nowym Jorku. W Polsce, w Warszawie odpowiadał za projekt apartamentowca przy Złotej 44, popularnie  nazywanym Żaglem Libeskinda.

– W ramach projektu 100x100 chcemy zapraszać do naszego kraju osoby absolutnie wyjątkowe. Nie mam wątpliwości, że właśnie taką osobą jest Daniel Libeskind. We współczesnej architekturze to jedna z najwybitniejszych postaci, dlatego bardzo się cieszę, że przyjął nasze zaproszenie i stanie się jednym z ambasadorów projektu 100×100 – podkreśla Robert Lubański wiceprezes Polskiej Fundacji Narodowej.

Styl budynków, w którym tworzy Libeskind zaliczany jest do dekonstruktywizmu, czyli kierunku polegającego na „kwestionowaniu przyjętych norm harmonii, jedności, równowagi i proponowaniu w zamian odmiennego spojrzenia na strukturę”. 

Daniel Libeskind skończył architekturę w 1970 roku w szkole Cooper Union for the Advancement of Science and Art. Mówi po polsku, a nawet potrafi recytować wiersze Wisławy Szymborskiej.

 

Polska Fundacja Narodowa, 10 września 2018 r., zainaugurowała projekt pt. „100×100”. Z okazji 100‑lecia odzyskania przez Polskę niepodległości, do Polski zostanie zaproszonych 100 wypływowych, znanych i szanowanych na świecie postaci życia publicznego – artystów, naukowców, sportowców, intelektualistów, przedsiębiorców oraz liderów opinii. Zaproszeni goście, podczas swojej wizyty, będą brali udział w licznych spotkaniach, dzięki którym poznają Polskę jako kraj nowoczesny, z bogatą historią i kulturą celem promowania Polski na arenie międzynarodowej. Relacje z wizyty będą komunikowane w m.in. mediach społecznościowych osób biorących udział w projekcie „100×100”, dla wzmocnienia wiarygodności i jakości przekazu. Projekt „100×100” kierowany jest głownie do odbiorców poza granicami Polski. Zaangażowanie w projekt znanych osób, cieszących się dobrą opinią, reprezentujących różne dziedziny życia publicznego, ma na celu wzmocnienie pozytywnego wizerunku Polski na arenie międzynarodowej. Dotychczas w projekcie wzięli udział: Mikka Hakkinen, David Haye, Steve Wozniak, Casey Neistat, Jean Reno i Michio Kaku.

Złóż wniosek